16. února 2024 14:00

Putinův tajný palác: Luxusní sídlo ruského prezidenta odhalil Navalnyj, stálo 29 miliard korun

Palác u Černého moře stojí na pozemku 39krát větším než Monako. Informace o jeho stavbě a financování zveřejnil opoziční politik Alexej Navalnyj v roce 2021. Putinův kritik zemřel v ruském trestaneckém táboře 16. února 2024.

Nejhlídanější místo v celém Rusku, doslova stát ve státě. A zároveň největší tajemství ruského prezidenta Vladimira Putina. Tak charakterizují internetové stránky s příznačným názvem Palác pro Putina obří luxusní rezidenci, která během několika let vyrostla na pusté části pobřeží Černého moře nedaleko města Džanchot v Krasnodarském kraji.

Čtěte také: Proč spadlo letadlo s Alexandrovci? Rusko má o nehodě s 92 mrtvými jasno, existují však i jiné verze

Putinův stát ve státě

Putinův palác přitom není ledajaká rezidence – přesnějším označením by byl stát ve státě. Bezpečnostní zátarasy, vlastní přístav, vlastní ochranka, kostel, bezletová zóna. Okolních 7 000 hektarů pozemků pak údajně spravuje přímo ruská Federální služba bezpečnosti (FSB).

Ke komplexu patří soukromé kasino, klasický divadelní sál, krytá ledová plocha, oranžérie o rozloze 2 500 metrů čtverečních nebo stejně velký „čajový altán“, k němuž vede 80 metrů dlouhý most. Další konstrukční prvek pak představuje podzemní tunel, který spojuje rezidenci s mořskou pláží.

Kdo za gigantickou stavbou stojí?

Za původním odhalujícím videem, které můžete vidět níže, stojí Alexej Navalnyj. Tým opozičního politika zveřejnil video dva dny poté, co byl Navalnyj při svém návratu do Ruska 17. ledna 2021 uvězněn. Navalnyj se několik měsíců léčil v Německu z následků otravy nervovou látkou typu novičok, k níž došlo v srpnu 2020 v Rusku. V srpnu 2023 byl pak odsouzen na 19 let vězení a 16. února 2024 informovala agentura Reuters o jeho úmrtí. Mělo se tak stát během vycházky v trestaneckém táboře známém jako Polární vlk.

Mohlo by vás také zajímat: Zemřel Alexej Navalnyj, největší kritik ruského prezidenta Putina

Vladimir Putin se k vlastnictví obřího komplexu, jehož existence není Rusům zcela neznámá, dlouhodobě nehlásí. V průběhu výstavby, která trvala 15 let a vlastně pokračuje i nadále, se objevila zpráva, že komplex přešel do soukromých rukou. To ale Navalnyj rozhodně popřel.

Podle jeho zjištění je skutečným majitelem ruský prezident Vladimir Putin. Z financování stavby pak Navalnyj „podezíral“ skupinu lidí blízkých Kremlu, z nichž někteří doprovázejí Putina už z dob jeho působení coby agenta KGB v Drážďanech.

Mají mezi nimi být ředitelé státních ropných společností Rosněfť a Transněfť Igor Sečin a Nikolaj Tokarev a také rusko-finský podnikatel Gennadij Timčenko.

Zdroj: Insider News / Palace Navalny / The Jerusalem Post

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom