9. prosince 2022 06:00
Adam Vala

Lepicí páska na spaní má odstranit chrápání i špeky. Nový trend je nesmírně nebezpečný

Lidé volí nevhodné pásky a přisuzují jim zázračné účinky. Lékaři ale dopad zalepených úst snižují a varují před vážnými komplikacemi

Sociální sítě mají moc v krátkém čase ovlivnit velkou spoustu lidí. Někdy pozitivně, někdy negativně a někdy tak trochu hloupě. Demonstruje to nejnovější trend, který se šíří převážně na TikToku, ale samozřejmě už pronikl za jeho hranice a narazit na něj můžete i v krátkých videích na Instagramu nebo Facebooku. O co jde?

Někteří lidé tvrdí, že byste si na noc měli přelepovat ústa speciální páskou, díky které zamezíte chrápání, posílíte svou imunitu, a dokonce i zhubnete. Zní to skvěle – člověk nic nedělá, pravděpodobně se lépe vyspí a ještě k tomu udělá něco pro sebe – výsledek ovšem může být zcela opačný.

Pokud bychom měli začít u chrápání, ačkoliv může existovat spojitost mezi jeho snížením a páskou přes ústa, neexistuje žádná vědecká studie, která by toto tvrzení podpořila. David Schulman, prezident American College of Chest Physicians, řekl televizi CNBC, že zalepení úst pravděpodobně nijak nepomůže ani vašemu spánku, ani vašemu zdraví. Pokud totiž chrápání způsobuje spánková apnoe, kdy se během spánku pravidelně zastavuje a rozbíhá dýchání, je zalepování úst dokonce velmi špatný nápad.

Nejasné důkazy o účincích pásky přes ústa

„Nedoporučuji, aby si pacienti zalepovali ústa na spaní. Stav se totiž v případě spánkové apnoe může ještě zhoršit a zalepování úst je v tomto případě obzvláště nebezpečné,“ řekl Schulman. Jeho kolega z Americké akademie spánkové medicíny doktor Raj Dasgupta také naznačil, že chrápání může být jednoduše způsobeno překážkou v nose a navrhl, aby si každý zkusil představit situaci, kdy má ucpaný nos a nechce se nebo nemůže nadechnout pusou. Aby však Dasgupta uvedl vše na pravou míru, připustil, že se ústní pásky skutečně používají při léčbě apnoe, jde však jen o způsob, jak zlepšit účinnost přístrojů, které během spánku vhánějí vzduch přes masku a udržují tak dýchací cesty otevřené.

Mezi nejpodivnější tvrzení o ústní pásce však patří vyjádření společnosti SomniFix, která je vyrábí. Zalepit ústa totiž podle SomniFix znamená začít efektivně hubnout, a to i během spánku bez jakékoliv další fyzické zátěže. „Molekuly tuku se skládají z kyslíku, uhlíku a vodíku. Kyslík, který dýcháte, se dostane k molekulám tuku a rozloží je na vodu a oxid uhličitý,“ tvrdí výrobce pásek. Právě zrychlené dýchání přes nos se zalepenými ústy má tohle noční „cvičení“ urychlit, ale podle odborníků neexistují v podstatě žádné důkazy, které by naznačovaly, že dýchání nosem v noci poskytuje tolik kyslíku, aby došlo ke spálení znatelného množství tuku. O vidině krásnějšího těla po prospané noci si proto nechte jen zdát.

Zdroj: IFL Science

Adam Vala

Populární filmy na Prima Zoom