13. srpna 2022 06:00

Notre-Dame vstává z popela. Otevřena bude nečekaně brzy

15. duben 2019 se zapsal do dějin Francie černým a značně doutnajícím písmem, když ve večerních hodinách začala hořet slavná katedrála Notre-Dame. Stará dáma nakonec svůj boj s plameny ustála. Hasiči však bojovali o kontrolu dlouhé tři hodiny a zajistit museli hlavně jednu část úchvatné památky.

Požár v Notre-Dame propukl před sedmou hodinou večerní a šířil se doslova jako mor. Pekelné plameny požíraly totálně vysušené dřevo a do hodiny byla střecha pohlcena ohněm. Pařížané jen zoufale hleděli na ikonickou stavbu a doufali, že na konci dne zůstane stát více než pouhé základy. 850 let starý monument se začal rozpadat záhy. 460 tun dřeva a 226 tun olova v ikonické věžičce padlo přímo do útrob kostela a zapůsobilo jako dokonale svržená bomba. Výbuch s sebou vzal i několik kleneb.

400 hasičů na místě

Na 400 hasičů bojovalo s plameny tři hodiny, než se jim podařilo plameny dostat pod kontrolu. Neměli žádnou jinou technickou pomoc, neboť do stařičké katedrály nebyly umístěné sprinklery, ale pouze moderní kouřový detektor. Ten sice upozornil na problém, ale jak ukazuje dokumentární série Velké stavební průšvihy na Prima ZOOM, řada lidských chyb způsobila, že se na požár v útrobách Notre-Dame přišlo pozdě. Hasiči věděli, že zásadní je udržet v pořádku hlavně jedinou část katedrály.

Otevření v roce 2024

Tou byly věže, které obsahovaly houpající se zvony, které kdyby pod tlakem plamenů padly do útrob stavby, zapůsobily by jako demoliční koule. Zásadní byla severní věž, u níž hasiči a statici předpokládali, že pokud by se zřítila, vzala by s sebou i svou jižní sestru a také zbytek památky. Následky by byly katastrofální a zůstává otázkou, zda by v takovém případě byla Notre-Dame obnovena.

Dnes se pracuje na renovaci objektu, s jehož otevřením pro veřejnost se počítá již na rok 2024 i kvůli olympijským hrám, které proběhnou právě ve městě lásky. Opravy budou následně probíhat dál, stěžejní část rekonstrukce by však měla být tou dobou již provedena. Náklady se mají vyšplhat na 865 milionů dolarů.

Zdroj: Artnet

Petr Semecký

redaktor FTV Prima, Prima ZOOM

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom