Do katedrály Notre-Dame prší, ohořelé klenby se mohou zřítit. Podívejte se dovnitř
Pokud si myslíte, že je po požáru z 15. dubna 2019 pařížská katedrála Notre-Dame z nejhoršího venku, jste na omylu.
Ohořelé trámy a spečený kov ze zničené střechy pařížské katedrály Notre-Dame jsou nejviditelnějším pozůstatkem ničivého požáru, který 15. dubna 2019 zničil velkou část chlouby raně gotické architektury. Do budovy prší a poškozené klenby hrozí zřícením. Mnohem horší ale jsou následky, které na první pohled vidět nejsou.
Řeč je o kamenech tvořících stěny, oblouky, sloupy a vnitřní klenby katedrály. Ty totiž při požáru utrpěly teplotní šok, když se nejprve zahřály na stovky stupňů a poté je ochlazovala voda použitá hasiči v boji s plameny. Důsledky jsou ničivé – podle odborníků jsou některé kameny oslabené až o padesát procent a dosud nestačily vyschnout.
Do poškozené katedrály se můžete podívat tady:
Francouzi chtějí obnovit i akustiku Notre-Dame
Francouzský prezident Macron slíbil obnovu Notre-Dame do pěti let, práce ale probíhají extrémně pomalu. Z jedné miliardy eur určených na znovuvybudování katedrály Notre-Dame bylo v prosinci utraceno teprve 15 milionů.
Na obnově katedrály se podílí na 200 vědců, restaurátorů a umělců. Zkoumají doslova každý kámen a rozhodují, zda ho lze ve stavbě ponechat. Jde ale také o to, jak obnovit vnitřní vybavení a restaurovat dokonce i specifickou akustiku zničeného chrámu.
Prokletý 15. duben
Požár Notre-Dame jen potvrdil, že 15. duben je nejhorší den historie lidstva. Co všechno se v tento den událo? Například 15. dubna 1865 byl spáchán atentát na amerického prezidenta Abrahama Lincolna, týž den se v roce 1912 potopil Titanic a o 15 let později se tragicky rozvodnila řeka Mississippi. V roce 1989 na stadionu Hillsborough ušlapali 96 lidí a rok 2010 přinesl výbuch islandské sopky Eyjafjallajökull, která zastavila letecký provoz nad Evropou. Další událostí byl atentát na Bostonském maratonu v roce 2013.
(mih)