3. října 2023 17:00
Martin Kolář

Nejpekelnější stavba světa: Mrakodrap se stal slumem plným rasismu, smradu a drog

Zapomenuté megastavby VII (5) - Ponte City

Mrakodrap Ponte Tower (nebo Ponte City) je vysoký 173 metrů a některým obyvatelům nabízel skutečně úchvatný výhled. Pro některé se ale stal spíše peklem, v němž vládly drogy a rasismus.

V jihoafrickém Johannesburgu najdete jeden z nejpodivnějších obytných domů světa. Mrakodrap Ponte Tower s výškou 173 metrů má dutý válcovitý tvar a od roku 1975, kdy byl dokončen, nabízí 54 obytných pater, kde jsou byty rozloženy po obvodu kolem dokola.

Mohlo by vás zajímat: První plovoucí město světa už je v přípravě. Budovy zamíří i pod hladinu

Betonový válec byl v období apartheidu výkladní skříní rasové diskriminace. Zatímco apartmány směrem ven patřily majetným bělochům, vnitřní obývalo jejich černošské služebnictvo. Nemohlo se stát, že by černoch získal jeden z lepších bytů.

Nejvyšší slum na světě

Postupem času se objekt od architekta Manfreda Hermera dostal do dezolátního stavu, kdy ho obývali sociálně méně přizpůsobiví a spíše než nabíječku na mobil byste si od svých sousedů koupili drogy, zbraně nebo sexuální služby. V 90. letech se uvažovalo, že z něj majitel udělá exkluzivní věznici, ale nakonec budova zůstala apartmánovým komplexem a také nejvyšším slumem.

V roce 2007 se pak budova dostala pod nového vlastníka a měla se dočkat revitalizace pod názvem New Ponte, jejíž součástí bylo 467 rezidenčních jednotek, řada obchodů i místa pro odpočinkové aktivity. Projekt však selhal kvůli hypoteční krizi.

Revitalizace a ráj filmařů

K revitalizaci tak došlo až v roce 2017 a podle místních nabízí budova dostupné a vyžadované místo k životu. Problém je však v tom, že okolí zůstává stále v zoufalém stavu a je plné kriminality. V současnosti má v budově žít okolo 80 % obyvatel černé barvy pleti, přičemž byste zde našli imigranty z různých zemí světa.

Budova v minulosti svou historií a zjevem zaujala i filmaře. Objevila se ve sci-fi District 9 nebo závěrečné části zombie ságy Resident Evil s podtitulem Poslední kapitola.

Zdroj: The Guardian / The Atlantic

Martin Kolář

Externí redaktor Prima COOL a Prima ZOOM

Populární filmy na Prima Zoom