2. května 2023 12:06

Masakr ve Waco: Američtí vojáci najeli do náboženské sekty s tanky. Lidé hořeli i páchali sebevraždy

V roce 1993 obléhaly ozbrojené síly USA texaský ranč náboženské sekty Davida Koreshe. Celá akce přinesla desítky úmrtí z řad nevinných dospělých i dětí.

Křesťanská sekta Davidiánů, očekávající příchod Spasitele, navazovala na Adventisty sedmého dne. Její ranč ve městě Waco pojmenovaný po slavné izraelské hoře Mount Carmel se stal základnou, v níž nakonec téměř všichni přišli o život. A to jak vlastní rukou, tak zásahem agentů FBI. Sekta vznikla ve 30. letech 20. století a jejím posledním vůdcem se stal Vernon Wayne Howell, jenž si změnil jméno na David Koresh podle biblického krále Davida a zakladatele perské říše, krále Kýra. Právě Koresh se rozhodl zahájit apokalypsu proti nevěřícím celého světa.

Čtěte také: Kontroverzní sekta spojuje svastiku s mimozemšťany. Její členové se množí jedinečným způsobem

Náboženský diktátor

Slavné pořekadlo z knihy George Orwela Farma zvířat zní: „Všechna zvířata jsou si rovna, ale některá jsou si rovnější.“ Na farmě měli muži zakázáno požívat alkoholické nápoje a sex, přičemž vůdce sekty se zákazy netýkaly. David Koresh žil naopak v mnohoženství, a dokonce byl nařčen i ze sexu s nezletilými. Koresh spolu s ostatními nashromáždil obrovské množství zbraní, které použil poté, co se po dlouhém obléhání v období mezi únorem a dubnem 1993 agenti FBI a Úřadu pro alkohol, zbraně, tabák a výbušniny (ATF) dostali do jeho blízkosti.

Úřady měly dlouhodobě podezření o nelegálním držení zbraní. „Vyšetřování ATF ukázalo, že skupina získala: 136 střelných zbraní, včetně útočných pušek, více než 200 000+ nábojů, 110 zásobníků pro útočné pušky AR15/M16, nástavec na granátomet pro pušky AR15/M16,“ píše na svých stránkách ATF. To samo o sobě, spolu s vyhlašováním armagedonu mohlo naznačovat budoucí teroristický útok. Jednomu z agentů ATF se dokonce podařilo proniknout do bezprostřední blízkosti sekty a získat dostatek důkazů k tomu, aby mohl být vydán zatykač, Koresh zatčen a areál prohledán. To ovšem sektáři brali jako útok na osobní svobody, kterému je třeba se bránit.

Pošťák proklouzl

Okamžikem, který celou operaci zhatil, bylo setkání pošťáka, jenž byl příznivcem Davidiánů, s novinářem, který se ptal na cestu k ranči. Ozbrojené složky souhlasily s účastí médií, což způsobilo, že se Davidiáni dozvěděli o původně utajené akci, která je měla překvapit. Podle zdrojů z ATF došlo ke střelbě skrz dveře poté, co byl Koresh vyzván, aby vyšel ven. To by naznačovalo, že první rány vypálili Davidiáni. Výsledkem více než dvouhodinové přestřelky byli čtyři zabití agenti a 28 zraněných, přičemž dvacítka byla postřelena či zraněna střepinami.

Mohlo by vás zajímat: Samovi synové: Byl David Berkowitz členem satanistické sekty? Odhalení novináře ukazují, že nemohl zabíjet sám

Obléhání a finální boj

Nakonec se úřady dohodly na příměří, během kterého Koresh propustil 24 osob, většinou dětí, přičemž žádné z nich nebylo jeho vlastní. Po 51denním obléhání, kdy se ke statku stáhly i tanky, došlo k finálnímu útoku, který začal masivním nasazením slzného plynu, který vyhnal sektáře ven. Z nikdy nevysvětlených důvodů se budova vznítila. Následná střelba byla mířena nejen do „nepřátelských“ agentů, ale i do vlastních lidí. Buď šlo o sebevraždy, nebo „ukončení pozemského trápení“, část lidí se udusila kouřem, uhořela nebo je zabily padající trosky hořícího domu. Není však vyloučeno, že část lidí padla za oběť střelám z řad zasahujících agentů, jedno tělo bylo prokazatelně přejeto tankem.

Což činí útok státu značně problematickým. Davidiáni byli sice považováni za podivíny, ale nikoliv za nebezpečné šílence. Faktem ovšem je, že charismatický Koresh dostal členy sekty do svého naprostého vlivu. Mnozí se vzdali majetku ve prospěch sekty a očekávali, že před novým věkem přijde boj dobra se zlem, takže útok ze strany ozbrojených úřadů zapadal do jejich myšlenkového scénáře. Zásadním selháním ze strany státu bylo nepochopení náboženské motivace a příliš tvrdý zásah. Během finálního úderu zemřelo 76 Davidiánů (včetně 21 dětí a dvou těhotných žen). Na straně ATF zemřelo celkem 6 agentů, FBI a národní garda nezaznamenaly žádné ztráty.

Zdroj: Encyclopedia Britannica

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom