28. března 2019 09:00

Lidský kanibalismus – stojí z hlediska nutričního za to sníst bližního svého?

Kolik kalorií poskytnou jednotlivé části lidského těla? Jak je to s lidským kanibalismem?

Kanibalové mezi námi

Tvářit se, že kanibalové jsou jen extrémně výjimečnou lidskou úchylkou typu kanibala Hannibala, by bylo lhaním si do kapsy. Archeologové dokázali, že kanibalismus procházel prehistorií a nejen lovci lebek na Nové Guineji si pochutnávali na mozcích ulovených nepřátel. Podobné to bylo při občanské válce v Kongu, kdy vítězové jedli orgány poražených nepřátel s vírou, že na ně přejde jejich síla a odvaha. Fakt, že by měli jíst své vítězné souvěrce, kteří byli z hlediska této zvrácené logiky úspěšnější, jim zřejmě na mysl nepřišel. Kanibalismus je znám od australských Aboriginců i evropských Keltů.

Jiným případem jsou situace krutého hladu. Příkladem může být Stalinem vyvolaný hladomor na Ukrajině, během kterého v letech 1932–1933 hladem zemřelo něco mezi 7 a 10 miliony lidí. Udávané číslo je oficiálním ukrajinským odhadem z roku 2003. Tehdy nařízení sovětské vlády, lidově zvané „ruský zákon pěti klásků“, zakazovalo jakýkoliv obchod v rolnických oblastech, pozastavilo se zásobení vesnic potravinami, pronásledovalo se a trestalo pobytem v gulagu, 10 roky vězení nebo smrtí zastřelením jakékoliv použití obilí i pro zaplacení práce v oblastech, které nesplnily plány odvodu obilí. Tehdy se na tržištích objevovala lidská těla přímo určená ke konzumaci. Prodávající byli mimo jiné rodiče, kteří nebyli schopní pozřít vlastní děti a doufali, že za utržené peníze si mohou koupit nějaké jiné potraviny.

Výživová hodnota lidského masa

Podíváme-li se na pojídání člověka okem nutričního specialisty, dojdeme k závěru, že nejlépe je na tom svalovina stehen. Alessandra Potenza na webu https://www.theverge.com/ udává pro tuto část těla 13 354 kalorií. Srovnáme-li ledviny s pouhopouhými 376 kaloriemi třeba s mozkem, který jich dodá 2706, tak je jasné, proč vyjídání lebek bylo docela „v kurzu“. Srdce, pro mnohé sídlo duše, není z hlediska výživnosti nic moc – pouhopouhých 650 kalorií. „Po sloučení všech orgánů dohromady můžete v podstatě nalepit na lidskou mrtvolu nutriční značku, která zní: 125 822 kalorií," píše Potenza.

Raději mamuta než člověka

Archeolog James Cole chtěl porovnat naši výživovou hodnotu s hodnotou ostatních zvířat, o kterých je známo, že byla konzumována našimi předky. Analyzoval literární údaje týkající se svaloviny (nutriční hodnota vnitřních orgánů prehistorických zvířat nebyla publikována). Zjistil, že svaly mamutů poskytnou 3 600 000 kalorií, srstnatého nosorožce 1 260 000 kalorií a jelena 163 680 kalorií. Ve srovnání s mužskými svaly můžete získat jen 32 376 kalorií. Jasně to ukazuje, že z hlediska výživového by potravní specialista – kanibal – neměl zrovna na růžích ustláno.

Text: Topi Pigula

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom