5. března 2023 06:00

Mayové sekali hlavy i rozervávali hrudníky. Podívejte se, co provedli oběti po krvavém rituálu

Krásy a záhady podzemí (4) – Oběť bohům

Tajemní Mayové nepřestávají vědce fascinovat už celá staletí. Jejich kultura a architektura patřila k vrcholům své doby, přesto je s nimi spjatá také značná brutalita i vůči vlastním lidem.

Mayská civilizace existovala zhruba v období od roku 2500 před naším letopočtem do roku 1697 našeho letopočtu. Jednalo se o permanentně válčící městské státy a o celé oblasti osídlené mayskými národy, které se rozprostíraly na poloostrově Yucatán až po Tichý oceán.

Mayové byli velice inteligentní, ostatně jejich písmo bylo ve skutečnosti jediné opravdové písmo v celé předkolumbovské Americe, pomocí kterého zaznamenávali nejrůznější astronomické i kalendářní údaje. Na druhou stranu však neváhali prolít krev a oběti bohům jim vůbec nebyly cizí.

Mohlo by vás zajímat: Škorpioni, hnis a bolestivé mučení. Mayské podsvětí bylo říší z nočních můr

Krvavé rituály

Vztah Mayů s bohy fungoval na principu vzájemnosti – věřili, že o ně bohové pečují a oni na oplátku o ně. V rámci nejrůznějších rituálů a obřadů bohům věnovali kus své úrody, zvířata a při zvláštní příležitosti docházelo i na lidské oběti, a to jak dospělé, tak dětské. Svým obětem usekli hlavu nebo jim dokonce vyrvali srdce zaživa z těla. Nejednalo se však vždy o smrtící oběti. Občas stačilo jen pár kapek krve, některé oběti si tak vytrpěly pouze pár říznutí ostrým předmětem. Našli se i tací, kteří do sebe řezali dobrovolně, bylo to považováno za jakýsi způsob sebeobětování.

Čtěte také: Bolestivý rituál Mayů měl zaručit nadvládu. Dnešní muži by ho nesnesli

Archeologové z dokumentu Krásy a záhady podzemí, který můžete sledovat na Prima ZOOM, se domnívají, že jsou svědky jedné z takových mayských obětí. V podzemí totiž nalezli lidskou kostru. Domnívají se, že jde o dívku ve věku zhruba dvaceti let, která zemřela násilnou smrtí v důsledku bodnutí nožem.

Zdroj: Discovery Magazine

Sledujte Krásy a záhady podzemí právě teď a tady:

Šarlota Chmelařová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom