Éra cigaret končí. Do roku 2050 zmizí z většiny zemí světa

Boj proti cigaretám ve většině světa nadále pokračuje. Za pár desítek let mají dokonce zmizet z většiny světových trhů.

Ozzy Osbourne kdysi o svých četných drogových závislostech prohlásil, že všechny už dávno překonal, jen na cigarety bude mít do konce života chuť pokaždé, když je ucítí. A mnozí odnaučení kuřáci mu jistě dají zapravdu.

Počty kuřáků klesají

Přesto počet klasických cigaretových kuřáků ve světě v posledních 20 letech klesá. Kuřáků mezi dětmi ubylo dokonce o 75 procent a poprvé v historii kouří i méně mužů. Klasické cigarety kupodivu kupuje stále méně lidí i v České republice. Podle dat Českého statistického úřadu je v naší populaci celkem 24,9 % kuřáků, což je o celých 3,6 % méně než v roce 2018.

Tabákové firmy hledají alternativu

Podle zprávy, kterou nedávno zveřejnil analytik společnosti Citigroup Adam Spielman, začíná klasickým tabákovým výrobkům hrozit relativně brzký zánik v USA i v některých částech Evropy, Austrálie či Latinské Ameriky. Spielman tvrdí, že pokud by současný trend pokračoval, na cigaretu v těchto zemích nenarazíte už okolo roku 2050.

Že se pravděpodobně nemýlí, dokazuje i fakt, že tabákové společnosti čím dál častěji přicházejí s různými alternativami klasických cigaret. Společnost Phillip Morris International, která stojí například i za značkami jako Marlboro nebo Chesterfield, je zároveň jedničkou na trhu v produkci alternativních výrobků pro kuřáky postavených na bázi zahřívání tabáku. V současnosti také svádí lítý boj s konkurenty, jako je British American Tobacco, o vítězství na trhu s produkty, které už se kouřením ani nazvat nedají, protože při jejich užívání žádný kouř nevzniká. Jsou to například žvýkací nikotinové sáčky nebo e-cigarety.

Nové produkty nemusí být zdravější

Zdravotní rizika těchto „cigaret nové generace“ vědci ještě nedokázali prozkoumat dopodrobna, přesto již víme, že existují. Většina lidí však má za to, že jde o zdravější způsob užívání nikotinu než v případě klasických cigaret, o jejichž škodlivosti dnes už nikdo nepochybuje. Řada kuřáků navíc po nových výrobcích sáhne, protože na řadě míst si již klasickou cigaretu nezapálí. Například v baru, hospodě nebo v restauraci.

Spielman předpokládá, že se na tomto trendu nic nezmění ani v budoucnu. „I kdyby tyto trendy vydržely, neznamená to ale, že v roce 2050 už nebudou klasické cigarety existovat,“ uvedl ve své zprávě. I za třicet let je podle něj pravděpodobně potkáte třeba v Číně, Rusku, nebo ve Francii. Jak tomu bude v České republice, je otázkou. Od roku 2017 je nicméně zakázáno kouření ve vnitřních prostorách restaurací, ubytovacích či sportovních zařízeních a také na letištích či na zastávkách veřejné dopravy. Cílem je postupně tradiční kouření eliminovat, což se při pohledu na klesající počty tuzemských kuřáků daří.

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom