Jak a kdy Hitler přišel k pověstnému knírku? Jeho vznik souvisí se smrtícím plynem
Diktátor a masový vrah Adolf Hitler byl nositelem zřejmě nejznámějšího knírku na světě. Tušíte ale, kdy se mu objevil na tváři?
Nosili ho třeba komici Charlie Chaplin nebo Oliver Hardy, největší proslulosti se mu ale dostalo díky Adolfu Hitlerovi. Knírek známý také jako „kartáček na zuby“ zanechává 3–5 cm vousů nad horním rtem, přičemž je po stranách rovně nebo skoro rovně zastřižený. Adolf Hitler si ho ale nepořídil z obdivu k americkým němým groteskám. Do vzhledu budoucího vůdce třetí říše zasáhla první světová válka.
Útok plynem
Když válka v roce 1914 propukla, bylo Adolfu Hitlerovi 25 let. Nezaměstnaný příležitostný malíř tehdy prokazatelně nosil mnohem mohutnější knír s konci trčícími do stran. Historici dodnes vedou spory o tom, jak a kdy konkrétně se Adolf Hitler rozhodl své „císařské“ licousy zkrátit na typický kartáček. Zdá se ale, že se tak stalo až necelý měsíc před koncem války.
Večer 14. října 1918 se Hitlerův 16. záložní bavorský pluk ocitl ve směru spojeneckého úderu. Na německé zákopy se začal valit hustý štiplavý dým a nebylo pochyb o tom, že jde o útok plynem. Hitler si strhl helmu a snažil se nasadit plynovou masku, jenže ta kvůli jeho mohutnému „císařskému“ kníru netěsnila. Dusícímu se Hitlerovi se podařilo útok přežít, následující den si ale v zákopech knír po stranách oholil, aby se nebezpečná situace nikdy nemohla opakovat.
Přinejmenším takto to vidí autoři šestidílné dokumentární minisérie Světové války (v originále The World Wars), kterou před několika lety v Česku vysílala Prima ZOOM. Stephen David, výkonný producent seriálu, uvedl, že jeho rešeršní tým během přípravy dokumentu ověřil, že Hitler před vypuknutím první světové války upřednostňoval delší knír. „Snažíme se být co nejvíce věcní,“ komentoval Stephen David obsahovou stránku částečně hraného dokumentu pro filmový magazín The Wrap.
Podle něj se Hitler ve skutečnosti svého kníru zbavil až v nemocnici, kam byl po plynovém útoku převezen. Plyn mu totiž dočasně poškodil zrak, takže ještě v listopadu 1918 nedokázal číst noviny. Z úsporných důvodů ale autoři dokumentu scénu situovali přímo do zákopů.
Jisté nicméně je, že po skončení války Adolf Hitler u „kartáčkového“ zástřihu zůstal. Nešlo ovšem o Hitlerův vynález, protože v meziválečném období byl tento typ kníru poměrně oblíbený. Vše se pochopitelně změnilo po druhé světové válce, kdy se naopak tato součást Hitlerova vzhledu stala téměř společensky nepřijatelnou.
Zdroj: The Wrap