24. května 2017 06:00
ondra tesinsky

Zamilovaný Hitler: láska k faraonce ho málem zničila

Ženy, ke kterým Adolf Hitler něco cítil, by se daly spočítat na prstech jedné ruky. Jedna z nich byla mrtvá faraonka.

Příběh Adolfa Hitlera a krásky Nefertiti začíná roku 1912. Tehdy na nalezišti Amarně našel německý tým vedený Ludwigem Borchardtem bustu nádherné Egypťanky pocházející zřejmě z doby kole roku 1400 př. n.l. Sochu nádherné egyptské vladařky zřejmě nelegálně propašovali do Německa.

Není divu, že o jedno z nejkrásnějších uměleckých děl starověku Egypťané projevili zájem, jakmile se ukázalo, že busta je v Německu. Nacisté se toho rozhodli využít: napadlo je, že vymění sochu za přátelství s arabskou velmocí.

Na slovíčko do Egypta

Diplomaté ministra vnitra Hermann Göringa létali do Káhiry na pravidelné schůzky s vyjednavači krále Fuada I. tak dlouho, až se obě strany dohodly. Na podzim roku 1933 se zdálo, že je ruka v rukávě: Egypťané se už těšili na návrat sochy své slavné faraonky a Berlín si zase mnul ruce nad možností naštvat Angličany, kteří by díky této operaci vliv v Egyptě ztratili. Ale pak uviděl krásnou Egypťanku Hitler – a politika musela jít stranou.

Bustu slavné královny Nefertiti najdete v Berlíně. Od roku 2005 ji vlastní Nové muzeum, které leží na Muzejním ostrově. Předtím putovala po celém Německu, poté, co ji nechal Hitler roku 1939 odvézt z Berlína ve strachu, že by ji mohlo poškodit bombardování.Podle svědků projevil Hitler jen málokdy takový zájem o kulturu jako v případě busty Nefertiti. Vlastnoručně napsal králi Fuadovi dopis, v němž jednoznačně popřel, že by se busta mohla vrátit do své vlasti. Naopak, v Berlíně by pro ni mělo vzniknout velkolepé muzeum egyptologie – a právě socha Nefertiti by měla být jeho hlavním lákadlem.

Nebyl by to Hitler, aby nevymyslel něco dostatečně odporného. Aby Egypťany usmířil, navrhl jim jinou výměnu. Nedostanou sice bustu Nefertiti, ale Německo jim vydá zločinného archeologa, který sochu z Egypta protiprávně odvezl.

Obětovat Borchhardta nepředstavovalo pro Hitlera velký problém, archeolog byl totiž židovského původu. O to větší problém byl tento umělecký kšeft pro Göringa. Když se o něm dozvěděl, údajně zuřil jako málokdy.

Podle diplomatů vedla aféra s Nefertiti k výraznému oslabení německých pozic v severní Africe. A to se mělo Německu už brzy nevyplatit. K „normálním“ Egypťanům se sice informace o této aféře nikdy nedostaly, ale mezi diplomaty byla německá pozice už navždy otřesená. Göring však nemohl nic dělat – proti Hitlerovu argumentu nemohl nic namítat:

Co už je v Německu, to v Německu taky zůstane.

Proč Hitler miloval Nefertiti?

Doboví svědci mluvili o Hitlerově zálibě v Nefertiti skoro jako o lásce. Německý vůdce si oblíbil především její tvář. V královnině obličeji totiž vypozoroval silné árijské rysy – proto mu připadala faraonka jako krásná, oduševnělá a současně moudrá. Že Egypťané z doby před 3500 roky neměli s Árijci nic společného, byly argumenty, které se od Hitlerovy víry odrážely jako hrách od zdi.

Hitler měl s Nefertiti společného víc – tato panovnice zřejmě dopadla podobně jako on. Přestože byla zpočátku opěvována jako královna velké krásy i moudrosti (jeden z nápisů ji chválí jako ženu „sladkého hlasu, gazelích nohou a zázračných rukou“), neskončila svou vládu dobře. Mumie nalezená v Údolí králů, která zřejmě Nefertiti patří, má totiž otlučený obličej. S největší pravděpodobností k tomu došlo ještě za jejího života…

Text: RD

ondra tesinsky

ondra tesinsky

Newsletter

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů

Populární filmy na Prima Zoom