15. července 2020 20:30

Archeologové jsou na stopě hrobky královny Kleopatry. Pomohl jim senzační nález dvou mumií

Hrobka královny Kleopatry stále čeká na své objevení. Povede nález mumií dvou hodnostářů z blízkého okolí Kleopatry k jejímu nalezení?

Všichni víme, že mocná a krásná královna Kleopatra VII. (69-30 př. n. l.), která pobláznila Julia Caesara i jeho stoupence Marka Antonia, spáchala stejně jako její milenec Antonius sebevraždu. Zda to bylo pomocí jedu, hadím uštknutím nebo jiným způsobem, by mohla potvrdit její mumie. Tedy pokud se ji někdy podaří objevit.

Umístění Kleopatřiny hrobky totiž zůstává tajemstvím. Někteří badatelé se domnívají, že je nutné hledat ji v okolí Alexandrie – tedy města, kde se Kleopatra narodila, odkud vládla Egyptu a které v roce 365 našeho letopočtu zničila obří tsunami. Podle jiných je ale pohřbena v asi 50 kilometrů vzdáleném chrámu Taposiris Magna, který v deltě Nilu vybudovali Kleopatřini ptolemaiovští nástupci.

Nadějný chrám Taposiris Magna

Právě zde byly nedávno objeveny dvě mumie vysoce postavených Egypťanů (muže a ženy), kteří žili v době vlády královny Kleopatry. Podle listu The Guardian odborníci nález označují za senzační – potvrzuje totiž podle nich důležitost chrámu Taposiris Magna a tamní nekropole pro tehdejší vládnoucí vrstvy.

Nově objevená pohřební komora sice nebyla otevřena po dlouhých 2000 let, přesto jsou obě mumie v dost špatném stavu. Do komory totiž prosakovala voda. Důkazy objevené na místě nálezu potvrzují, že obě mumie byly původně zakryty zlatem. To znamená, že šlo o nejvýše postavené příslušníky vládnoucí vrstvy, možná dokonce o členy Kleopatřina nejbližšího okruhu.

Kleopatra inspirovala tvůrce napříč staletími. Podívejte se, jak její triumfální příjezd do Říma ztvárnil Hollywood v nezapomenutelném velkofilmu Kleopatra z roku 1963:

Otevření dosud neobjevené hrobky proběhlo před filmovými kamerami při natáčení dokumentu The Hunt for Cleopatra’s Tomb pro britskou televizní stanici Channel 5. Hrobka se nachází na území chrámového okrsku zasvěceného bohyni Isis (Eset). Kleopatra sama sebe považovala za pozemskou reinkarnaci právě této nejmocnější bohyně egyptského pantheonu, v němž byla Isis manželkou boha Usíra (Osiris) a matkou Hóra.

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom