22. července 2022 06:00

Čajové sáčky obsahují stopy DNA tisíců pavouků a brouků. Který druh čaje je na tom nejhůř?

Se zajímavým a poněkud nechutným objevem přišli vědci v nově publikované studii. Autoři tvrdí, že se jim povedlo najít v běžně prodávaném čaji stopy DNA tisíců různých druhů pavouků a brouků.

Pokud patříte mezi jedince, kterým se hmyz a pavouci hnusí, ranní šálek čaje vám po přečtení tohoto článku asi maličko zhořkne. Podle studie publikované v magazínu Biology Letters vzorky čajů běžně prodávaných v Německu obsahovaly stopy DNA víc než tisíců různých brouků.

Stopy členovců v čaji

A to už ani nemluvíme o dalších potvůrkách; vědci v čajích objevili pozůstatky DNA 3264 různých členovců, od býložravců přes predátory až po různé parazity, detritofágy a koprofágy. Největší druhovou diverzitu stop DNA z neznámého důvodu obsahují sušené zelené čaje, černé či bílé na tom ale zase o tolik lépe nejsou.

Neznamená to však, že si v hrnku s oblíbeným čajem mimoděk louhujete třeba pavoučí nohu. To, co vědci zkoumali a hledali, jsou spíš jen otisky po živočiších, kteří se na čajových rostlinách a v jejich okolí pohybují. Pro nás jsou takové otisky DNA zcela neškodné a pro odborníky navíc představují úžasný pokrok.

Úspěch nové metody

Zjištění, že sušené rostliny dokáží takové množství informací o biosféře, s kterou přicházejí do styku, vůbec uchovat, je totiž zcela revoluční. Je to vůbec poprvé, kdy někdo tyto známky na sušených rostlinách hledal, a slavit s jakoukoli novou metodou rovnou takový úspěch je unikátní.

Zdroj: National Library of Medicine

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom