21. června 2021 00:30

Nové krmivo pro domácí mazlíčky obsahuje místo masa hmyz. Proč ho doporučují veterináři i ekologové?

Myslíte si, že kupujete svým domácím mazlíčkům nejlepší krmivo? Možná byste se mohli inspirovat novou stravou, která je podle odborníků výhodná hned z několika důvodů.

Domácím mazlíčkům, kteří okupují naše koberce a sedačky, chceme dát většinou to nejlepší. Ať už se jedná o různé hračky, pelíšky, nebo o kvalitní potravu. Někdy se to nedaří kvůli podřadným výrobcům, kteří neváhají do granulí či konzerv dát kdeco. Nyní se však rodí nový trend, který ve skutečnosti nemusí být pro zvířata vůbec špatný, i když působí na první pohled nechutně.

Hmyzí protein

Nové psí granule obsahují místo masa hlavně proteiny ze soji, kukuřice, řepy a jako bonus protein z muších larev. Larvy druhu Hermetia illucens jsou přitom velmi oblíbené mezi chovateli obojživelníků či plazů právě jako krmný hmyz s vysokým obsahem vápníku a fosforu. Otázkou je, zdali dokážou plnohodnotně nahradit svalovinu, kterou se klasičtí masožravci živí.

Z hlediska biologie není ani svalovina čistý protein a navíc se od toho hmyzího chemicky liší. Proto hmyzí protein doporučují veterináři psům, kteří jsou na nějakou složku klasického masa alergičtí. Nicméně je nutné brát v úvahu i další minerály a prvky, které zvíře získává konzumací vnitřností, jako jsou srdce či játra. Dokonce i krev, jež ve svalovině zůstává, dodává tolik potřebné železo. Jedna ze značek na podporu svých hmyzích produktů sice udává vysoký obsah omega-3 kyselin, ovšem rybí maso je na stejnou složku stejně bohaté, ne-li bohatší. Tak proč se nyní hmyzímu proteinu dostává tolik pozornosti?

Ekologická náhrada masa

Protože o hmyzím proteinu se čím dál více mluví jako o ekologické náhradě masa. Ve hře je zejména snížení počtu skotu a prasat, jejichž chov enormně zatěžuje planetu. Podle OSN má produkce masa na svědomí přibližně 14,5 procenta celosvětových emisí skleníkových plynů.

Chov hmyzu je navíc poměrně nenáročný a z hlediska proteinů je jeho konzumace i velice výživná. Entomofagie (pojídání hmyzu) je mezi environmentalisty čím dál oblíbenější, když na trhu už existují takové produkty, jako hmyzí párečky či salámy. Primárním složením jsou přitom cvrčci či potemníci.

Produkce hmyzího proteinu roste

Podle některých odhadů by z dnešních 10 000 tun hmyzích proteinů, zpracovaných do zvířecích konzerv, mohl do roku 2030 vzrůst objem na 50 000 tun. V Evropě je už podobných krmiv schválená celá řada. „Já osobně bych svým psům podobnou věc coby doplňkové krmivo nebo pamlsek klidně dala,“ říká chovatelka středních kníračů Julie Naits.

Podle BBC se do hry vložili i někteří veterináři, kteří majitelům psů a koček tento typ pokrmů doporučují. „Britská veterinární asociace (BVA) tvrdí, že některá jídla na bázi hmyzu mohou být pro domácí mazlíčky lepší než steak,“ tvrdí Roger Harrabin, jenž pracuje v BBC jako environmentální analytik.

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom

Posedlost sluncem

Dokumentární / Cestopisný / Historický / Kulturní a společenský