25. září 2021 09:30

Sadistický pavouk: Nový druh fascinuje rozmnožováním, které nemá daleko k lidským násilníkům

Šestiočka sadistická je pavouk s natolik krutým způsobem rozmnožování, že od něj nelze odtrhnout oči.

Když český biolog Milan Řezáč objevil v Izraeli nový druh pavouka, nečekal, že u něj najde i poměrně brutální způsob rozmnožování.

Sadistický pavouk

Pavoučí samci si musí při námluvách obvykle dávat pozor, aby se po aktu nestali chutným soustem. Někteří to řeší úplatky v podobě úlovku úhledně zabaleného v pavučině. Samičku prostě oplodní během toho, co ona svačí. Jiní pavouci zase na jednotlivá vlákna sítě vybrnkávají signály, že nejsou úlovek, ale milenec. Ulovený hmyz se totiž v síti snaží osvobodit chaotickými pohyby, zatímco pavouk vybrnkává své žádostivé signály rytmicky. V případě šestiočky sadistické (Harpactea sadistica) však milostná scéna vypadá spíše jako souboj dvou samců. Souboj dosti brutální, když samec zakousne samici do zadečku a vbodne jí svůj rozmnožovací orgán do těla.

Traumatická inseminace

Způsob rozmnožování, jež se odborně nazývá traumatická inseminace, má evoluční výhodu v tom, že pavouk obejde složité rozmnožovací orgány samice. Na první pohled to vypadá nesmyslně. Vždyť pokud se sperma nedostane k vajíčku, spermie uhyne. Jenže pavouci šestiočky sadistické přišli na to, jak uchopit samici tak, aby jí sperma injektovali přímo do vaječníků nebo jejich bezprostřední blízkosti. Je těžké vysvětlit, jakými cestami se evoluce ubírala v případě tohoto bizarního způsobu oplodnění, ale musela jít souběžně jak u samců, tak u samic. U samic tohoto druhu se totiž zmenšuje spermatéka, tedy oblast shromažďování samčího spermatu. Není totiž potřeba, když samci míří přímo k vaječníkům.

Již dříve bylo podobné rozmnožování odhaleno u některých druhů ploštic, nicméně u pavouků bylo pozorováno zcela poprvé. Milan Řezáč unikátní šestiočku nalezl a popsal jako první i díky tomu, kde k jejímu objevu došlo. Jednalo se totiž o oblast častých střetů mezi Izraelci a Palestinci. Tedy oblast, která není biology často navštěvovaná.

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom