3. února 2023 11:45

Nejhorší tragédie v historii Manchesteru United zabila 23 lidí. Málem se jí podařilo zabránit

Obrovské neštěstí srazilo Manchester United do kolen. Fotbalový tým se ale nikdy nevzdal a začal vyhrávat.

Cesta k vítězství

Mladý fotbalový tým Manchester United, který byl jedním z nejlepších v historii klubu, potkala 6. února 1958 obrovská tragédie. Osm hráčů vlivem leteckého neštěstí přišlo o život.

Stejně jako dnes i v polovině padesátých let oslňovali fotbalisté Manchester United své fanoušky, kde se jen dalo. První únorový týden roku 1958 odehráli důležitý zápas proti týmu Rudá hvězda Bělehrad s výsledkem 3:3. Bylo co slavit, neboť se klubu podařilo přiblížit k vítězství Evropského poháru (dnes Liga mistrů). Po vydařeném zápase se hráči Manchester United těšili domů. Ačkoliv panovaly nepříznivé povětrnostní podmínky, zpáteční cesta do Manchesteru odložena nebyla.

Jako by chtěl osud oné tragédii zabránit. Start z Bělehradu nejprve nabyl hodinové zpoždění kvůli ztrátě pasu Johna Berryho. Po vyřízení otravné úředničiny se letadlo odlepilo od země a plánovaně přistálo na dráze mnichovského letiště doplnit pohonné hmoty. Naneštěstí se ale počasí nijak nelepšilo. Padal hustý sníh a ranvej byla plná bílého marastu. Kapitán letu, James Thain, se dvakrát pokusil vzlétnout, ale všechna snaha byla marná. Motory zkrátka nevyvinuly dostatečný výkon. Pilot situaci prodiskutoval s místními techniky a padla dokonce možnost odložení startu na druhý den. Závady ovšem nebyly zjištěny a začaly přípravy k dalšímu startu. Nakonec padlo rozhodnutí, že pokud ani třetí start nevyjde, bude let definitivně odložen.

Busby Babes

Fotbalový tým Manchester United byl v té době znám jako „Busby Babes“ – „Busbyho děti“. Přezdívka odkazovala nejen na týmového trenéra a manažera Matta Busbyho, ale také na nezvykle mladý věkový průměr hráčů. Na palubě osudného letu byl přítomen kapitán klubového týmu Roger Byrne, Duncan Edwards, kdysi nejmladší hráč Anglie, Harry Gregg, který byl nedávno koupen za 23 000 liber, nejdražší hráč Tommy Taylor nebo teprve osmnáctiletý Ken Morgans. Seznam zahrnoval skutečné fotbalové talenty, jejichž celková „fotbalová“ cena se v té době pohybovala kolem ohromující sumy 350 000 liber. Mimo fotbalistů byl na sedadlech k vidění samotný Matt Busby, tajemník klubu Walter Crickmer a pomocník trenéra Bert Whalley. Nechyběli ani novináři z místního i národního tisku.

Třetí pokus „vyšel“ a letadlo Airspeed AS-57 Ambassador se dne 6. února 1958 v 15:04 hod. odlepilo od země. Stroj ale nenabral potřebnou výšku, vlivem čehož narazil do obvodového oplocení letiště, až nakonec dopadl na nedaleký dům. Bilance nešťastné události byla strašlivá: sedm členů týmu přišlo okamžitě o život, Duncan Edwards zemřel o několik dní později na následky těžkých zranění v nemocnici. Týmový manažer strávil na nemocničním lůžku dva měsíce, přičemž Johnny Berry a Jackie Blanchflower si již fotbal na vrcholové úrovni nikdy nezahráli. Tragédie si nakonec vyžádala 23 lidských životů. Mimo nadějných a nesmírně talentovaných hráčů zahynuli také novináři a někteří fotbaloví činovníci.

Hledá se viník

Za viníka neštěstí byl nejprve obviňován kapitán James Thain. Až později bylo pracováno s verzí, že rozbředlý sníh zpomalil letadlo, vlivem čehož stroj nebyl schopen dosáhnout bezpečné rychlosti pro vzlet. Němečtí vyšetřovatelé i přesto vznesli na Thaina žalobu, která se opírala o snímky letadla pořízené krátce před startem. Podle fotografií bylo nutné křídla letadla odmrazit, což ale kapitán neučinil.

Soudní řízení se nakonec táhlo až do roku 1968, kdy byl již bývalý kapitán James Thain zproštěn veškerých obvinění. Jak později vyšetřování ukázalo, během vzletu letadlo dosáhlo rychlosti 117 uzlů, ovšem po najetí na sněhovou břečku se rychlost snížila na 105 uzlů. Thain byl krátce po tragédii leteckou společností BEA propuštěn a odešel do důchodu. Ani chov drůbeže mu ale na klidu zjevně nic nepřidal, neboť v roce 1975 zemřel na infarkt. Dožil se 53 let.

Hra pokračuje

Ačkoliv bylo obrovské lidské neštěstí hrozivé, pochopitelně se začala řešit budoucnost otřeseného a oslabeného týmu Manchester United. První zápas se uskutečnil proti týmu Sheffield Wednesday. A leč byl klub United z velké části sestaven zálohami a rezervami, podařilo se mu zvítězit 3:0. Šlo však o jediné ligové vítězství sezony. Obrovská katastrofa přirozeně způsobila fotbalovou nesouhru, která tým dovedla až na deváté místo ligy.

Následující sezonu se Bushby vrátil do své manažerské a trenérské role. Nakonec se mu podařilo sestavit druhou generaci „Busby Babes“, která zahrnovala hvězdy jako George Best či Denis Law. O deset let později Manchester United vyhrál Evropský pohár a ve finále porazil tým Benfica Lisabon 4:1. Mezi hráči byli k vidění přeživší Bobby Charlton a Bill Foulkes.

Zdroj: Manchester United

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom