Krvavé řádění fotbalových fanoušků vedlo ke smrti 74 lidí. Další skončili na šibenici
Násilí egyptských fotbalových fanoušků v roce 2012
Fotbaloví fanoušci, kteří v roce 2012 neudrželi nervy na uzdě, rozjeli masakr plný bodání, šlapání a dušení.
Měl to být zápas sezony. Dva dlouholetí egyptští fotbaloví rivalové, domácí klub Al-Masrí a káhirský Al-Ahlí se 1. února 2012 potkali v boji o první místo v tamní lize. Stadion v přístavním městě Port Saíd praskal ve švech. Napětí ve vzduchu se dalo krájet už na samém začátku utkání, které se kvůli neukázněným domácím fanouškům zaclánějícím na hřišti muselo o třicet minut odložit. Jejich invaze na trávník se navíc opakovala ještě v poločase a během všech tří gólů, které se hráčům Al-Masrí povedlo do branky umístit. Pořadatelé během hry ještě byli schopní rozjitřené a čím dál agresivnější fandy zkrotit tak, aby se utkání mohlo dohrát, po skončení zápasu se ale rozpoutalo na stadionu naprosté peklo.
Egypt sentences 11 people to death over Port Said riot: Rabat - Egypt sentenced eleven people to d... http://t.co/676KnwGOHT #Twittoma | via @MarocRT:
Posted by Maroc Radar on Tuesday, June 9, 2015
Bodné rány, ušlapání, zranění hlavy
Fanoušci Al-Masrí se z trávníku už nenechali vyhnat. Po hráčích Al-Ahlí začali házet lahve a petardy. Policisté museli sportovce urychleně doprovodit do šaten a tam je bránit. Agresivita se mezitím stupňovala. V rukou řádících fanoušků se začaly objevovat kameny a nože. Za jednou z branek se strhla první velká rvačka. Další rychle následovaly. Mezi sedadly rudě plály dýmovnice. První zranění na sebe nenechala dlouho čekat… a ani první mrtví.
„Byla to válka, ne fotbal. Lidé umírali přímo před námi,“ popsal jeden z hostujících fotbalistů Mohamed Aboutrika agentuře Reuters. Události ho tak poznamenaly, že se rozhodl svou fotbalovou kariéru ukončit. Nebyl jediným fotbalistou, který toho dne k podobnému rozhodnutí dospěl. Brutální rozbroje měly zcela příšernou bilanci. Více než 500 zraněných a 74 mrtvých. Lidé podle zprávy tamního ministerstva zdravotnictví umírali na následky pobodání, ušlapání, udušení a poranění hlavy.
Al-Ahlí fotbal Zdroj: AP
11 poprav a zápasy bez fanoušků
Egyptští policisté v souvislosti s nepokoji zatkli přes 40 lidí, hněvu veřejnosti ale neušli, stejně jako pořadatelé. Podle svědků odvedli na stadionu mizernou práci a údajně dokonce odmítli otevřít zavřenou bránu, aby měli diváci kudy ze stadionu utéct.
Násilné incidenty se během sportovních utkání v té době objevovaly čím dál častěji po politických nepokojích, které severoafrický region zasáhly rok předtím. To, co se stalo v Port Saídu, ale nikdo neočekával. Následky byly podobně extrémní. V tehdy velmi nestabilní zemi se rozhořely politické nepokoje. Před soudem stanulo 73 obviněných, včetně 9 policistů a 2 členů klubu Al-Masry. Výsledkem bylo 21 rozsudků smrti oběšením. To vyvolalo další nepokoje a další problémy.
Nakonec, v roce 2015, se počet odsouzených k smrti snížil na 11, a u toho už zůstalo. Lidé se na stadiony nevrátili velmi dlouho. Ligové zápasy se od krveprolití v Port Saídu (až na jedno kratičké období, během nějž se výtržnosti opakovaly a jehož výsledkem bylo v roce 2015 20 mrtvých) hrály bez přítomnosti fanoušků až do října roku 2021.