2. listopadu 2022 06:00
Adam Vala

Slunce se na vzácné fotce usmívá od ucha k uchu. Co na novém snímku vidíte ve skutečnosti?

Ačkoliv vděčí lidstvo Slunci za to, že je na Zemi život, a mnohé kultury hvězdu po staletí uctívají, jednu věc nedělají lidé příliš často. Pokud zrovna neprobíhá zatmění nebo například neřídí ráno či odpoledne směrem na východ, resp. na západ, na naši nejbližší hvězdu se vlastně nikdo nedívá. Ovšem jak dokazuje NASA prostřednictvím nové fotografie, Slunce dělá všechno možné, aby ho lidé měli rádi a smáli se spolu s ním.

Samozřejmě to berte jako nadsázku, nicméně nový snímek naší nejbližší hvězdy připomíná smajlík, který se roztomile usmívá na temný a mrazivý vesmír všude kolem. Jak ale NASA vysvětluje, jde samozřejmě o dílo náhody, když se tzv. koronální díry seskupily do tvaru, který vypadá jako rozesmátý obličej. Ve skutečnostmi ale těmito děrami unikají z hvězdy solární větry do vesmíru a celý proces a jeho dramatičnost má daleko k roztomilosti, kterou fotografie vyvolává.

Je také zřejmé, že Solar Dynamics Observatory, která snímek pořídila, nehledá ve vesmíru smajlíky, ale zkoumá sluneční aktivitu a její vliv na naši soustavu. Projekt byl spuštěn už v roce 2010 a od té doby přináší mnoho užitečných dat o vnitřních i vnějších procesech hvězdy, jejím magnetickém poli nebo atmosféře. Díky tomu také mohla observatoř potvrdit, že z očiček a pusinky, které se na nás z fotky smějí, mohou směrem k Zemi proudit dopady solárních bouří ovlivňujících například magnetické pole naší planety a vytvářejících efekt polární záře.

Zdroj: NASA, The Guardian

Adam Vala

Populární filmy na Prima Zoom