20. ledna 2023 06:00
Adam Vala

Nejpokročilejší robot současnosti vyráží dech v novém videu. Budou dělníci brzy bez práce?

Robot Atlas při práci (Zdroj: Boston Dynamics)

Boston Dynamics posouvá hranice robotiky a po slavném tanečním videu budete opět žasnout. Vylepšený robot totiž dokáže skvěle pracovat na stavbách.

Společnost Boston Dynamics platí za nejpokrokovější, pokud se máme bavit o robotech. Tedy takových, kteří svou inspiraci nacházejí v lidech nebo domácích zvířatech a v průběhu let jsou zdokonalováni do takové míry, že skutečně lidi či zvířata připomínají. Zřejmě si vzpomenete na slavné video z konce roku 2020, ve kterém hned několik robotů zmíněné společnosti tančí, a možná vám vytanou na mysli i další videa, třeba o tom, kterak robot Atlas podobný člověku provádí parkour.

Nyní posouvají lidé z Boston Dynamics možnosti Atlase ještě dál a demonstrují, jak by mohl být v budoucnu nápomocný třeba na stavbách. Nové video nazvané Atlas Gets a Grip, což lze přeložit jednak jako idiom, že se Atlas „vzmužil“, ale zároveň tak, že doslova obdržel uchopovací zařízení, představuje novou sadu pohybů a možností zmiňovaného robota. V necelou minutu a půl dlouhém videu podává Atlas dělníkovi jeho tašku s nářadím, podle očekávání je ale náležitě kreativní a nutno přiznat, že v některých momentech ladností svých pohybů skutečně připomíná člověka. Nejprve uchopí prkno, ze kterého si šikovně vytvoří lávku, pak popoběhne k tašce, předvede několik rychlých skoků po schodech a následně z otočky hodí dělníkovi tašku k nohám.

Co stojí za schopnostmi robota?

Tím ale vystoupení nekončí, Atlas se otáčí, shazuje z lešení bednu a z ní následně s pomocí divoké 540stupňové otočky mimo osu dopadá na zem, aby svou práci zakončil vítězným gestem. Tolik lidskosti v podání robota jste, hádám, ještě nikdy neviděli a lidé z Boston Dynamics samozřejmě přidávají spoustu detailů, které za tímto výkonem stojí.

Například závěrečné shození bedny z lešení není samo sebou – robot musí vynaložit přesně tolik síly, aby bednu posunul, ale zároveň sílu přestal vynakládat v ten správný čas, aby se sám nepřevrátil. Takových věcí, spojených například s orientací v prostoru nebo udržováním rovnováhy, je ale za celým projektem mnohem víc, o čemž detailně mluví zaměstnanci Boston Dynamics v dalším videu s pohledem do zákulisí, které najdete výše.

Odhalují tak, že celé video bylo předem připraveno a sady pohybů neprovádí Atlas autonomně, na základě vlastního uvažování. Jde o předem naprogramovanou trasu, což ale z druhé strany neubírá nic na úžasu, které video vyvolává. Zásluhy nicméně míří také k týmu, který se o Atlase stará, a nutně tím nemáme na mysli programování a veškerou softwarovou práci. Jak je vidět ve videu, všechny nezdařené pokusy způsobují mechanická poškození, která je nutná ihned opravovat a hlavně vědět, jak na to.

Zdroj: Boston Dynamics / The Robot Report

Adam Vala

Populární filmy na Prima Zoom