Robopes vás nyní zastřelí na kilometrovou vzdálenost. Jak vypadá unikátní stroj na smrt?
Podoba vojenských konfliktů se může do budoucna dramaticky proměnit. Americká armáda zvažuje využití robotických psů s palebnými věžemi na hřbetě.
Pokud se alespoň okrajově zajímáte o moderní technologie, pravděpodobně jste zaznamenali nejnovějšího robota společnosti Boston Dynamics. Je jím Spot, čtyřnohý a velmi pohyblivý robopes, který zpravidla spouští diskuze na téma, zda je doopravy užitečný, nebo jen módní a v mnoha ohledech virální. Bez ohledu na to, jaký názor zastáváte, inženýři z Boston Dynamics ho prezentují jako všestranného pomocníka a dali lidem k dispozici softwarovou sadu pro naprogramování nejrůznějších úkonů a pohybů. S jednou výjimkou – Spot nebude sloužit vojenským účelům.
Ghost Robotics se vražedným psům nebrání
Žijeme ovšem v době, která vidí v robotech obrovský potenciál, a jak si pravděpodobně dokážete představit, Boston Dynamics není jedinou společností, která přešla od vizí k realizaci vlastních kráčejících strojů. Konkurenční společnost Ghost Robotics dělá řadu věcí shodně se svým technologickým souputníkem, ovšem s tím rozdílem, že kombinaci robopsa a palebné věže vidí jako velmi užitečnou a nebrání se jí.
Stroj, který na první pohled Spota skutečně připomíná, se jmenuje méně přívětivě – Q-UGV. Jak sami můžete zhodnotit, tenhle robot už má daleko k roztomilému robopsíkovi a naopak z něj jde docela strach. Ostatně, není se čemu divit. Ona palebná věž od společnosti Sword International je schopna zasáhnout cíl až ve vzdálenosti 1,2 kilometru, a to díky termokameře klidně i v noci. Pokud by navíc potřeboval vzdálený operátor zbraně zamířit opravdu přesně, může využít až 30násobný zoom, díky čemuž se z Q-UGV stává po všech směrech smrtící zbraň, přesouvající moderní vojenské konflikty zase o trochu blíže představám autorů vědeckofantastických románů či filmů.
Ghost Robotics give a terrifying glimpse into the dystopian future of warfare by releasing images of a weaponised special-ops robotic canine, the “latest lethality sniper payload”.
— Ben Schaack 🌐 (@geoschaack) October 13, 2021
-
There is worryingly little clarity over the level of autonomy the killer dog robot will have. pic.twitter.com/RTBMslSwIO
Stále pouze prototyp
Otázkou rovněž zůstává, zda bude mít Q-UGV také autonomní režim, tedy alespoň pro navigaci terénem při zadání koordinátů do konkrétního bodu na mapě, nebo jej bude muset návodčí řídit po celou dobu. Vzhledem k tomu, že jde o prototyp, který se svého představení dočkal teprve nedávno na výroční konferenci Asociace armády Spojených států ve Washingtonu, se může stát v podstatě cokoliv. Vyřešena rovněž není otázka, jestli bude americké armádě k dispozici nabízená kombinace robota a zbraně od dvou různých společností, hádáme ale, že v případě zájmu a sepsání objednávky budou obě firmy víc než ochotné spolupracovat. Roboti Ghost Robotics jsou ostatně armádou USA testovány a osazení cizí palebnou věží, kterou v Ghost Robotics sami nevyvíjí, se vysloveně nabízí.
I kdyby ale nakonec na spojení robot-zbraň nedošlo, Q-UGV může sloužit alespoň pro průzkum terénu a provádění úkolů, které by byly pro člověka až příliš nebezpečné. V případě nehody by poškození robota bylo jen finanční ztrátou, což sice nelze přejít jako něco, co není problém, ale jistě uznáte, že lidský život se penězi vyvážit nedá.