Slavný robopes Spot má za sebou první měsíce praxe. Možná najde uplatnění v hornictví nebo u policie
Známý robotický pes jméneme Spot je už čtvrt roku v terénu – jenže jeho autoři poněkud nedomysleli, k čemu má vlastně sloužit. Jak ho lidé dokážou využít?
Možná jste si toho nevšimli, ale první robot skutečně hodný tohoto jména se na konci loňského roku konečně dostal na trh! Mašina Spot alias robopes z dílny slavné firmy Boston Dynamics toho však prozatím moc neumí – a společnost začala pronajímat Spota spíše vývojářům než lidem, kteří doufají, že za ně robot samostatně odedře různou manuální činnost. Po několika měsících tohoto málo známého experimentu se však začíná ukazovat, k čemu může Spot reálně sloužit – a jak daleko je opravdová automatizace práce.
Pes hlupáček
Má čtyři nohy a prozatím toho víc neumí, než umí – přesto bylo vypuštění Spota na trh velkou novinou. Boston Dynamics dlouhá léta zásoboval internet videi svých čtyřnohých i dvounohých strojů, k jejich praktickému využití se však neměl. Společnost nejprve s velkou pompou koupil Google (potažmo jeho mateřská firma Alphabet), aby ji později bez velké pompy zase prodal dál. Nebude totiž přeháněním říct, že navzdory skvělému PR Boston Dynamics svá očekávání prozatím nesplnil.
Ne snad, že by jeho roboti byli špatní. Naopak, firmě se rozhodně podařila řada inovací v reálné robotice! Problém je, že zatím nikdo neví, k čemu by oni roboti měli sloužit. Spot původně vznikal jako robot BigDog pro americkou armádu. Robotický nosič by byl jistě v poli užitečný – jenomže jeho baterie mají příliš malou kapacitu na mnohahodinové nasazení na bojišti. Leccos by sice mohl řešit spalovací motor, ale ten je zase příliš hlučný – a BigDog měl najít uplatnění u elitních jednotek operujících za nepřátelskými liniemi.
Následně robota zkoušeli přímo v boji využít mariňáci, ale výsledek za moc nestál. Prakticky totéž lze říct i o dalších mašinách z dílny BD. Na první i druhý pohled totiž jde o impresivní stroje, ale na pohled třetí není úplně jasné, k čemu vlastně budou. A neví to zjevně ani jejich konstruktéři. Teprve s vydáním Spota totiž Boston Dynamics uvolnil i vývojářský software umožňující psát nové programy na míru pro Spota.
Představa je nyní taková, že sami zákazníci si pro Spota najdou uplatnění – a rovněž sami si pro něj vyvinou software. Spot by tak mohl následovat podobnou dráhu jako první iPhony či telefony pro Android. Trvalo určitou dobu, než pro tyto platformy vznikly aplikace třetích stran, ale vyplatilo se to – a Apple sám (či jeho konkurenti) rozhodně nevytvářel všechny užitečné aplikace, které na chytrých telefonech našly svůj domov. Nelze ale popřít, že po dříve prezentovaných ambicích je otevřený vývoj Spota z hlediska Boston Dynamics spíše z nouze ctností.
Znovu a lépe
Přesto platí, že nějak takhle možná měl vývoj robotiky vypadat už od počátku, nikoliv až v posledních měsících. Poslední čtvrtrok totiž naznačuje, k čemu by Spot doopravdy mohl sloužit. Nebude to přenášení nákladů či vykopávání dveří pro armádu a nejspíše to nebude ani velká řádka fyzických úkonů. Pokud pracujete rukama, Spot vám v nejbližší dekádě – nejspíše i déle – práci pravděpodobně neukradne. Větší hrozbě vlastně čelí spíše část lidí živících se hlavou – umělá inteligence totiž přebere povinnosti řady z nich rozhodně dříve, než se naučí chodit v robotických tělech.
Objevilo se již několik zajímavých aplikací, kde by Spot uplatnění najít mohl. Jedním z příkladů je využití Spota pro hornictví. Robot netrpí klaustrofobií, a ačkoliv mu zaprášené prostředí určitě nebude příjemné, mohl by relativně snáze a spolehlivěji než lidé monitorovat rizikové oblasti dolů – a navíc i s menším rizikem pro pojišťovny (nemluvě o hornících). K tomu bude potřebovat i nové senzory, nejen software. Podle vyjádření viceprezidenta BD Michaela Perryho by však Spot mohl být takto uplatňován již velmi brzy.
Jiným, o něco kontroverznějším testem pak bylo nasazení Spota americkou policií. Ačkoliv na tento případ padla poněkud přehnaná pozornost, bezpečnostní složky by Spota rozhodně mohly velmi dobře uplatnit. Koneckonců policisté mají v lecčems podobné požadavky jako armáda – ale na rozdíl od armády policie neslouží tak daleko od napájecích kabelů. Duo Spotů tak prozatím jenom pomáhalo monitorovat několik vyhrocených situací podobně jako roboti sloužící u pyrotechniků. Panuje tak minimálně naděje, že Spoti by mohli starší pásové roboty pro demontáž bomb nahradit – a potenciálně by našli i uplatnění třeba při špehování zločinců držících rukojmí.
Lze předpokládat, že v průběhu tohoto roku možných uplatnění velmi rapidně přibude. Spot je totiž pro komerční užívání k dispozici prozatím stále bez robotické paže. Teprve ta by měla zajistit, že mašina může zvládat určité množství úkonů, k nimž jsou potřeba ruce. Momentální verze Spota dovede vlastně jenom chodit po čtyřech. Až pátá končetina, kterou Boston Dynamics plánuje nasadit v průběhu tohoto roku, tak výrazně rozšíří jeho možnosti.
Opět platí, že zatím můžeme jenom spekulovat, k čemu by robopazoura mohla být určená. Prezentace Boston Dynamics ukazují, že robot je s ní schopný třeba přendávat nádobí do myčky či z ní anebo si otevírat dveře. Pokud nejste opravdu extrémně leniví, nejde zrovna o úkony, kvůli kterým si potřebujete pořizovat stroj za stovky tisíc. Je nepochybné, že efektivnější by bylo, kdyby stroj měl ruce dvě. Anebo pokud by dva Spoti dovedli kooperovat jako jeden stroj. Obě možnosti jsou však zatím ve hvězdách.
Na počátku změn
Než se tak stane, může klidně přijít a odejít celá jedna další generace. Existuje myriáda praktických problémů, kterou nejprve budou muset vyřešit programátoři. Řada errorů nemusí dojít řešení nikdy. Ale i poté, co snad Spot – či jeho konkurenti – najdou autonomní uplatnění a budou například s to přenést balíček přes město anebo vyzdít cihelnou stěnu, nezdá se, že by měli nahradit manuální práci kompletně.
Nenechte se mýlit – pokud třeba v roce 2050 bude Českem chodit milion Spotů, rozhodně to neznamená, že uzmou práci tisícům lidí! Pokud se ale živíte něčím, co zní jako práce pro Spota, možná byste měli uvažovat o rekvalifikaci. Nezdá se však, že by robotika měla lidského dělníka nahradit v poměru 1 : 1. Spíše to vypadá, že roboti jako Spot budou ještě dlouho potřebovat lidské parťáky, nezbytné pro dohled a supervizi strojů. Teprve tímto způsobem ony stroje samotné ostatně získají lepší schopnosti.
Přesto by Spot a jeho smečka mohli zasáhnout do toho, co lidé na pracovišti dělají. Časem bude potřeba například méně lidí přesouvajících na malé ploše předměty z místa na místo – např. v továrnách. Podobně třeba hlídání objektů či drobné manuální práce nárazového charakteru mohou být postupem času odsunuty na vedlejší kolej. Jenom pro velmi málo profesí však půjde o významnou hrozbu. Spíše se zdá, že jak roboti přeberou část manuálních činností, lidé vyplní ušetřený čas činností jinou. Robotizace práce se tedy rozhodně blíží a bylo by bláhové si myslet, že jde až o problém našich vnoučat. Nejspíše však nepůjde o revoluci, ale spíše evoluci toho, jak se živíme rukama i hlavou.
Text: Ladislav Loukota