Příběh muže, který ve druhé světové válce bojoval ve třech armádách, fascinuje dodnes
Dějiny se neptají jednotlivců, zdali v nich chtějí figurovat. Občas se proto odehraje událost, nad kterou zůstává rozum stát...
Když v roce 1992 zemřel v americkém Illinois původem Korejec jménem Yang Kyoungjong, nikdo netušil, o jak zajímavou osobnost válečné historie se jedná. O dva roky později však vypluly na povrch vzpomínky amerického důstojníka, který se s Korejcem už kdysi setkal – a vzrušující příběh byl na světě. Přestože jsou ve zkoumání jeho detailů dodnes určité nejasnosti, s velkou pravděpodobností byl Yang Kyoungjong (či podle jiného přepisu také Yang Gyeong-jong) skutečným unikátem: Vojákem, který během jedné války bojoval ve třech různých armádách.
Jedna válka, tři armády
Yang se narodil v roce 1920 na území dnešní Severní Koreje, tehdy však ovládaném okupačními silami Japonského císařství. Ve svých 18 letech dostal povolávací rozkaz a byl odveden ke službě v japonské armádě. Jejím nepřítelem byl tehdy, tedy v roce 1938, především Sovětský svaz, a právě Rudoarmějci Yanga v roce 1939 během bitvy u řeky Chalchyn zajali. Mladíka nečekalo nic jiného než poslání do gulagu.
Yang #Kyoungjong --- Korean soldier who fought in 3 armies in #WW2.
— Irek Tuniewicz (@RoninPoland) May 30, 2020
Imperial Japanese Army --- Soviet Red Army --- German Wehrmacht
The Korean who was conscripted to fight for the Soviets, the Japanese, and the Germans in #WW2.
He survived the war. pic.twitter.com/R5lURMfm7y
Po zhruba třech letech se však Yang dostal z pracovního tábora – i když na svobodu rozhodně ne. Kvůli nedostatku sovětských vojáků ve válce s Německem byl Korejec společně s tisícovkami dalších zajatců poslán na frontu, aby pod sovětskou vlajkou bojoval s wehrmachtem. Během následujícího roku (tedy 1943) se však opakoval scénář, který Yang už docela dobře znal: Během třetí bitvy o Charkov padl do německého zajetí.
I nacisté dávali dohromady jednotky složené z válečných zajatců, a tak byl Yang poslán na francouzské území, konkrétně do Normandie. To už se blížil památný 6. červen 1944, tedy Den D, během něhož spojenecká vojska vykonala úspěšnou invazi na nacisty okupované pobřeží. Američtí výsadkáři tedy Yanga, nacházejícího se poblíž pláže Utah, zajali – opět. Tajemného vojáka i trojici dalších Asiatů nahlásil poručík Robert Brewer. Yang byl následně poslán do zajateckého tábora ve Velké Británii a později se dostal do USA, kde se roku 1947 dočkal nejen vysněného propuštění, ale i amerického občanství. Zbytek života poklidně strávil ve státě Illinois…
Nejasná existence
Roku 1994 vyšla kniha popisující vzpomínky válečných veteránů na Den D, jejíž součástí byl i rozhovor s poručíkem Brewerem. Zájem o tajemné asijské vojáky byl obnoven a počátkem 21. století případ zaujal i korejská média. Vzhledem k nejasnosti důvěryhodných zdrojů a neustálému omílání především Brewerových výpovědí se na případ zaměřila i spousta internetových detektivů a amatérských historiků.
Dnes dokonce není ani zcela jisté, že Yang Kyoungjong skutečně žil, anebo se jednalo o více mužů, jejichž identita se v důsledku historických zmatků slila v jednu osobu. Dokonce i jediná dochovaná Yangova fotografie, na níž se nachází v uniformě wehrmachtu, byla v archivech dlouho označena pouze jako „japonský muž“ – nelze tudíž s jistotou tvrdit, že se na obrázku nachází skutečně Yang. Dění každopádně inspirovalo i korejské filmaře, jelikož podle Yangova příběhu bylo natočeno oslavné válečné drama My Way (jinak též Mai wei). Příběh trefně ilustruje jednak to, že druhá světová válka byla skutečně globálním konfliktem roztaženým napříč celou zeměkoulí, a zároveň i nemožnost jednotlivce bránit se podivným dějinným zákrutám.
ZDROJ: National Post, Wikipedia