16. října 2023 13:00

Kulomety, pistole i tanky: Zbraně z druhé světové války, které se používají dodnes

Navzdory příchodu jaderných zbraní, nadzvukových stealth stíhaček nebo robotických dronů jsou i dnes v armádách celého světa k nalezení zbraně, kterými po sobě stříleli naši pradědečci. Které to jsou?

1. Kulomet MG-42

(Ne)slavný německý kulomet, odpovědný za život mnoha amerických vojáků z Normandie i sovětských branců ze Stalingradu, se po válce dočkal velkého uplatnění. Kromě toho, že principy zbraně částečně využívá i kulomet M-60, je zbraň v upravené verzi M3 stále využívána armádami Německa a Rakouska, prodávána však byla i do Itálie, Španělska, Řecka, Turecka nebo Pákistánu.

2. Minomet M-29

Zřejmě nejpřekvapivější a přitom nejlogičtější stále využívanou zbraní jsou však nejspíše minomety. Stále značně frekventovaná balistická zbraň se příliš nezměnila po více než století. Původní design Stokesova minometu vylepšili Francouzi v minomet Brandt Mle 27/31, který je základem minometu M-1, jenž pro změnu sloužil jako báze i dnes v americké armádě používané M-29.

3. Kulomet M2 – Browning

Slavný „.50 caliber“ byl americkou armádou přijat v roce 1933 a prošel si službou na evropském i tichomořském bojišti. Ve výzbroji a produkční licenci jej dnes kromě Spojených států má na 20 dalších států a zbraň dosáhla širokého uplatnění i v posledních velkých amerických konfliktech v Afghánistánu a Iráku.

4. Samopal M3

Samopal M3 je dodnes kromě civilistů používaný jednotkami filipínské námořní pěchoty. Ještě v 90. letech jej přitom ve své výzbroji měly i některé americké armádní tankové posádky. Také je označovaný jako „olejnička“ pro svou podobnost s... no ano, olejničkou.

5. Tank T-34

Legenda sovětských tankových jednotek není jediné vozidlo, které je dodnes používané, je však rozhodně bezprecedentně největším matadorem. Ve výzbroji má T-34 a navazující variace stále Namibie, Mosambik, Jemen, Bulharsko a Severní Korea.

6. Pistole Colt M1911

Tady trochu podvádíme, jelikož Colt 1911 si „užil“ akce již v zákopech první světové války, nelze však popřít, že nasazen byl i v té druhé. V posledních letech jej sice začaly masivně nahrazovat efektivnější a ergonomicky účinnější zbraně, americká námořní pěchota však přesto před několika lety objednala na 12 000 nových pistolí postavených na mustru Coltu 1911.

7. Puška Lee-Enfield No. 4

Původní standardní výzbroj britského pěšáka se od roku 1947 stala výzbrojí Kanadských rangerů, tedy dobrovolnického polovojenského sboru, který hlídkuje v Arktidě. Teprve od roku 2015 začala Lee-Engield No. 4 „konečně“ postupně nahrazovat modernější automatická puška Tikka T3 – rangerům totiž docházejí náhradní díly nutné k opravě.

Zdroj: Medium / Military History Now / Library of Congress / The Jerusalem Post

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom