4. dubna 2023 12:38

Nejlepší rotační kulomety vystřelí i 110 ran za sekundu. Podívejte se na smrtonosnou palbu

Rotační kulomety vznikly už v předminulém století, ale opravdu se uplatnily až v tom minulém. Dnes jde o zbraně, z nichž jde strach a hrůza na všech bojištích, kde se objeví.

Rotační kulomet původně pro americkou armádu vymyslel inženýr Richard Gatling někdy kolem roku 1860, ale to ještě nemohl tušit, jak moc se jeho zbraň rozšíří a jak hrůznou se stane.

Čtěte také: Nejkopírovanější československá zbraň je zbrojařskou legendou. Podívejte se, jak se z ní střílí

Celý nápad je vlastně hrozně jednoduchý. U obyčejného kulometu se hlavně kvůli rychlosti vystřeleného náboje rychle přehřívají – a tak rotační kulomet využívá hlavní více. Náboje tak mohou z kulometu létat rychleji a delší dobu; bez rizika, že se zbraň přehřeje a zasekne, nebo dokonce nedejbože dojde k explozi munice.

Točte klikou a přisypávejte střelivo

Původní Gatlingův kulomet, tedy historický předchůdce toho dnešního, byl tvořen několika hlavněmi s vlastní nábojovou komorou. Hlavně byly uspořádány symetricky kolem středové hřídele. Náboje se podávaly shora trychtýřem nebo pomocí zásobníku, při pootočení svazku hlavní se náboj zasunul do prázdné nábojové komory, poté se vystřelil, vystřelená nábojnice se vytáhla a vyhodila. Střelec jenom otáčel klikou a pomocníci přisypávali další střelivo. Kulomet Gatling dosahoval kadence až 300 ran za minutu, záleželo to ovšem na rychlosti otáčení klikou.

Ty nejlepší rotační kulomety dokážou díky tomu chrlit náboje neskutečnou rychlostí: až 6 600 nábojů za minutu – každou sekundu tedy vypálí 110 ran! Jedna z nejmodernějších zbraní tohoto druhu se jmenuje M134D a vyrábí ji společnost Dillon Aero. Systém využívá jak armáda, tak letectvo: jde o spolehlivou zbraň, která střílí munici rychlostí 3 000 ran za minutu.

Zdroj: History Channel

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom