Britský samopal zásadně pomáhal během druhé světové války. Měl ale jednu nevýhodu
Převratné zbraně (2) – Sten Gun
Nouze a akutní nedostatek zbraní během druhé světové války přiměl Velkou Británii k výrobě samopalu, který její ozbrojené síly používaly po dvě dekády. Nebylo to však bez zádrhelů.
Počátkem druhé světové války si britská armáda začala nepříjemně bolestně uvědomovat své nedostatky ve zbrojení, a to především stran samopalů, kterých byl kritický nedostatek. I proto roku 1940 objednala vláda americké samopaly značky Thompson. Britské ozbrojené síly se už ale brzy měly dočkat významné posily.
Britský samopal Sten Mk. II Zdroj: Getty Images
Samopal Sten měl odpravit Heydricha Zdroj: Getty Images
Samopal měl jednodchou konstrukci, s plným zásobníkem vážil 3,3 kg Zdroj: profimedia.cz / ČTK
Samopaly Sten Mk. II byly oblíbenou zbraní francouzského hnutí odporu Zdroj: Getty Images
Instruktáž kanadských nováčků (červenec 1942) Zdroj: Getty Images
Reinharda Heydricha měl zabít samopal Sten Mk. II, který ale selhal Zdroj: profimedia.cz / ČTK
Čtěte také: Zbraň, které ve Vietnamu říkali Černá puška, měla nepříjemný problém. Podívejte se na video
Malý, ale důležitý zádrhel
Tou byl samopal STEN, jenž zkonstruovali Harold John Turpin a Reginald Vernon Shepherd a jeho název složili z poloviny ze svých iniciálů (Shepherd a Turpin) a z poloviny z prvních dvou písmen názvu státní zbrojovky Enfield. Samopal byl navržený tak, aby byl co možná nejjednodušší, a skládal se ze 47 součástek. Při jeho výrobě se využívalo lisování a sváření.
První varianta samopalu nazvaná STEN Mk. I byla uvedena do služby roku 1941 v počtu 100 000 kusů. Samopal tvořilo dřevěné předpažbí, rámová trubková pažba, sklápěcí přední pažbička a kompenzátor zdvihu na ústí hlavně. Jak uvidíte v pořadu Převratné zbraně na Prima ZOOM, vkládal se zásobník na pistolové náboje 9 mm Luger do boku z levé strany samopalu.
Nejrozšířenější verzí byla ovšem až varianta STEN Mk. II, která měla dvě ramenní opěrky a obešla se bez dřevěného předpažbí. Hlaveň s krátkým válcovým pláštěm byla našroubována na pouzdro závěru a dala se snadno oddělit, stejně jako opěrka.
Zbraň ale měla nevýhodu v tom, že se snadno zasekla. To se stalo v průběhu atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha 27. května 1942 v Praze. Klíčový muž třetí říše měl být zabit právě samopalem STEN Mark II, v klíčové chvíli se ale rotmistrovi Josefu Gabčíkovi zbraň zasekla a tak musel situaci vyřešit hod bomby.
Mohlo by vás zajímat: Expert naznačil, proč se Gabčíkův samopal zasekl. A představil pistoli, která měnila dějiny
Přes zjevnou chybovost se však samopal značně rozšířil, a to i mezi partyzány. Kromě Enfieldu zbraň vyráběly i zbrojovky v Kanadě, Austrálii a na Novém Zélandu. STEN se používal do roku 1960, kdy byl nahrazen samopalem Sterling.
Zdroje: Encyclopedia Britannica/Iron Armory