Putinovi elitní vojáci míří do nedobytného ukrajinského města. Prezidentský pluk má obvykle jiný úkol
Putinův elitní pluk se přesunul do neuralgického bodu války na Ukrajině, ačkoliv se bojům jindy převážně vyhýbá.
Bitva o strategické město Časiv Jar v Doněcké oblasti je klíčovým střetem ruského vpádu na východní Ukrajinu. Jen deset kilometrů východně leží Bachmut, o který Ukrajinci a Rusové sváděli od srpna 2022 do května 2023 tvrdé boje. Rusové se vzápětí pokusili dobýt i Časiv Jar, jejich postup ale uvázl na mrtvém bodě, částečně i proto, že město, v němž před válkou žilo na 12 000 obyvatel, leží na rozdíl od Bachmutu na terénní vyvýšenině a dominuje celému okolí.
Přečtěte si také: Ruská armáda, která napadla Ukrajinu, už prakticky neexistuje. Vyčíslené ztráty jsou astronomicky vysoké
Přesto se postupně pod náporem klouzavých bomb a dalekonosného dělostřelectva, následovaným stále se opakujícími útoky malých skupin pěchoty (poměr ztrát Rusů a Ukrajinců byl v bitvě u Bachmutu 7:1 a podobné to bude i u Časiv Jaru), Rusům podařilo většinu města ovládnout. Těžké boje trvající od dubna 2024 ovšem město změnily v pole trosek. Takhle ho v květnu 2024 zachytila agentura AP, dnešní stav je podstatně horší:
Přichází významná posila
Pokud chtěl ruský prezident vítězství a úplné dobytí Časiv Jaru slavnostně oznámit při oslavách 80. výročí konce Velké vlastenecké války 9. května v Moskvě, nedostal k tomu od svých generálů příležitost. Ukrajinci se v troskách města stále drželi a poslanec ruské Státní dumy Viktor Vodolatský aktuální bitvu o Časiv Jar popsal jako „boje nejen o každou obytnou budovu, ale o každý vchod a každé patro“. Přesto podle zástupce velitele ukrajinské obrany Časiv Jaru Ruslana Pryimenka zůstávalo 28. dubna v ruinách 156 obyvatel města.
Do tohoto pekla na zemi na začátku května 2025 narukoval Kremelský pluk. Normálně mají jeho příslušníci, kteří spadají pod ochrannou službu ruské FSB, na starosti ochranu Kremlu a tím i Vladimira Putina. Sídlí v kremelském Arzenálu a významnou část jejich služby kromě účasti na vojenských přehlídkách pokrývá čestná stráž u věčného plamene udržovaného v Hrobce neznámého vojína v Alexandrově zahradě, která se rozkládá u západní zdi kremelského areálu.
Přesun části Kremelského pluku, také nazývaného Prezidentský, na bojiště u Časiv Jaru potvrdil mluvčí ukrajinské 24. samostatné mechanizované brigády Ivan Petryčak. Podle jeho vyjádření pro ukrajinský list The Kyiv Independent bude elitní oddíl pro ruskou 98. výsadkovou divizi, která na Časiv Jar útočí, „významnou posilou“. „Jedná se o specialisty na nejvyšší úrovni. Teď budeme čelit velmi intenzivnímu boji a velmi přesné a exaktní práci,“ doplnil Petryčak.
Pluk odstřelovačů i strážců věčného ohně
Kremelský pluk sice na první pohled hraje především ceremoniální roli, patří ale k nejstarším jednotkám v Rusku. Jeho předchůdcem byl oddíl litevských střelců, kteří byli formováni už v roce 1915 v Pobaltí na obranu před útočícími Němci. Oddílu rudých litevských střelců pak byla začátkem roku 1918 svěřena bezpečnost vůdců komunistické revoluce v čele s V. I. Leninem. V září téhož roku ale střelci odešli bojovat do občanské války a byli nahrazeni kadety důstojnické školy, jakéhosi sovětského West Pointu. Ti po Leninově smrti v roce 1924 začali strážit i jeho mauzoleum.
Další změna přišla v roce 1936, kdy byl zřízen Pluk zvláštního určení. Jeho příslušníci slaví vznik pluku vždy 7. května, což je zároveň v moderní historii Ruska den prezidentské inaugurace. V posledních letech se okázalá ceremonie týká Vladimira Putina, který tento den vykonává přehlídku pluku.
Během druhé světové války byl pluk odpovědný za kruhovou obranu Kremlu, kde sídlil Státní výbor obrany a vrchní velení Rudé armády. Němci se ale do Moskvy nedostali, jejich jednotky sice v prosinci 1941 dosáhly okrajů sovětské metropole, byly však protiofenzivou vrženy zpět. Kremelský pluk poté vyslal na frontu čtyři skupiny odstřelovačů, kteří si podle kremelských zdrojů připsali přes 1200 zabitých německých vojáků a důstojníků při ztrátě 97 vlastních mužů.
Mohlo by vás také zajímat: Ukrajinci ukázali novou zbraň: „Frankenstein“ sestřelí drony i letadla. V akci je stále, tvrdí
V roce 1993 dostal Kremelský pluk nynější určení, které spočívá mimo jiné ve strážní službě u Hrobu neznámého vojína, kde udržují věčný plamen na památku všech, kdo bojovali na východní frontě. V roce 2002 byla v rámci pluku vytvořena jízdní jednotka, která se představuje při vojenských přehlídkách. Příslušníci pluku během nich pochodují a jedou na koních v historických uniformách.
Zdroj: The Kyiv Independent, Kremlin.ru
Video, které jste mohli minout: Tvrdé boje v Časiv Jaru