13. května 2025 13:30

První létající auto na světě je ze Slovenska. Skutečně funguje a už je známá i jeho cena

Slovensko zřejmě vstoupí do technické historie jako první země na světě, která vyrobila skutečné létající auto.

Pozor, nejde o žádný projekt ve fázi konceptu. Slovenský inženýr a průmyslový designér Štefan Klein se vývoji svého AirCar věnuje už mnoho let a v roce 2022 pro něj dokonce získal i Certifikát letové způsobilosti. To znamená, že auto může oficiálně létat. A nejen to. Klein ho chce už v roce 2026 nabídnout movitým zákazníkům. Ti se kromě pořizovací ceny někde mezi 12 a 19 miliony Kč musí připravit i na nutnost absolvovat tříměsíční kurz zakončený pilotní licencí.

Přečtěte si také: Hoďte je přes palubu! Kvůli malému letadlu Američané utopili vrtulníky za miliony dolarů

I přes tyto obstrukce ale bude AirCar velkým lákadlem, jde totiž o vůbec první auto schopné provozu po zemi i ve vzduchu. Prototyp má za sebou od října 2020 více než 170 letových hodin, přelétával mezi různými letišti a zvládl obdivuhodných 500 startů a přistání. Na zemi auto vyvine rychlost 200 km/h, ve vzduchu 278 km/h s doletem 1100 km. Z auta na letadlo se AirCar změní za necelé dvě minuty, ke startu pak potřebuje 300 metrů dlouhou rozjezdovou dráhu. AirCar nemá přetlakovou kabinu, takže může vystoupat maximálně do 5000 metrů, doporučená letová hladina je však kolem 3000 metrů.

Jules Verne by zatleskal

Svůj sen o létajícím autě inspirovaném Julesem Vernem nosil Štefan Klein v hlavě už během studia na Strojnické fakultě Slovenské technické univerzity v Bratislavě (1978-83). První pokusy prováděl ještě v éře komunistického Československa s tehdy dostupnými materiály a typy aut. Na desítky let trvající proces se můžete podívat tady:

Mohlo by vás také zajímat: Létající auta, roboti, hologramy. Města budoucnosti jsou blíž, než si myslíme, říká expert

AirCar tvoří několik funkčních jednotek. Pohon zajišťuje motor o výkonu 300 koní, který ve vzduchu pohání tlačnou vrtuli. Po rozložení křídel má AirCar rozpětí 8,2 metru, délka je 5,2 metru. „Jeho aerodynamický trup poskytuje dostatek prostoru pro cestující a zároveň přispívá k lepší vztlakové charakteristice během letu,“ uvádí společnost KleinVision, která bude přelomový stroj nabízet. Současná verze AirCar pojme dva cestující, kteří mají pro svou bezpečnost k dispozici padák.

Zdroj: Klein Vision, The Sun

Video, které jste mohli minout: Opravdový Iron Man: Speciální oblek létá rychlostí 137 km/h, podívejte se na demonstraci

Miroslav Honsů

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom