14. května 2025 13:05
Adam Vala

Krvavě rudý sníh v Americe rozpoutal katastrofu. Měla obrovské dopady na budoucnost

Obyvatelé Bostonu jednou zažili velmi netradiční sněhovou přeháňku. Nešlo o to, že sněžilo (to se tak nějak v zimě stává), ale o to, že sníh, který padal z nebe, neměl obvyklou barvu. Bílou totiž nahradila krvavě rudá, a protože nešlo o žádnou uměleckou instalaci ani o znečištění průmyslovým odpadem, nabízí se otázka, co za tímto zvláštním jevem vlastně stálo.

Před necelými sto lety se rozsáhlé oblasti amerických Velkých planin proměnily v pustiny bez života. Dlouhotrvající sucho v kombinaci s poměrně bezohledným zemědělstvím narušilo křehkou rovnováhu půdy, zejména kvůli nadměrné orbě a likvidaci původních travin. Když však rostliny, které držely půdu na místě, náhle zmizely, stačil silný vítr, aby rozfoukal jemný prach až tisíce kilometrů daleko. A pokud tipujete, že měl červenou barvu, tipujete samozřejmě správně.

Odkud se vzal rudý prach?

Prach pocházel z oblastí jako Kansas, Oklahoma nebo Texas a skutečně se dostal až na severovýchod Spojených států. V případě Bostonu se pak červeně zbarvený prach promíchal s padajícím sněhem a vytvořil doslova terakotovou spoušť. Jinde ale byly následky ještě horší. V New Yorku to například vypadalo, jako kdyby přišlo zatmění Slunce, a k tomu si lidé stěžovali na podráždění očí a dusivý kašel. Tisíce rodin, jejichž domovy byly zasaženy suchem a prachem, ztratily veškeré živobytí, a vše vyvrcholilo tzv. Černou nedělí.

Čtěte také: Globální oteplování je horší, než jsme si mysleli. Doposud mělo záludné maskování

Obrovský prachový mrak se převalil přes několik států a pohltil vše, co mu stálo v cestě. Reportér agentury Associated Press z Kansas City podle portálu History Facts tehdy popsal situaci v oblasti Hansford County: „Už týden je celá oblast doslova utopená v oblaku prachu. Když vítr výjimečně na chvíli ustane, vzduch je stále tak nasycen prachem, že město připomíná mlžný příkrov. Vzduch je téměř nedýchatelný a mnoho lidí má bolavé hrdlo.“

Pád, který vedl ke změně

Jak už tedy rozumíte, červený sníh byl jen hodně viditelnou špičkou ledovce mnohem většího problému. Neklamné znamení, že způsob, jakým lidé zacházejí se zemí, má dalekosáhlé důsledky. Efekt tzv. prachové mísy – v angličtině Dust Bowl – tak ještě zintenzivnil dopady velké hospodářské krize a vedl k hromadnému přesídlení milionů Američanů. Zároveň ale spustil zásadní změnu v přístupu ke krajině, když prezident Franklin D. Roosevelt zavedl nové programy na ochranu půdy a obnovu ekosystémů. Jak připomíná článek University of Plymouth, Rooseveltův slavný výrok – Národ, který ničí svou půdu, ničí sám sebe – se stal mottem nové éry ekologického uvědomění a naznačil, že všechno zlé je k něčemu dobré.

Zdroj: History FactsUniversity of Plymouth

Video, které jste mohli minout: Zbytečné oběti Černobylu: Nedostatek informací zabil v elektrárně desítky lidí

Adam Vala

Adam Vala

Populární filmy na Prima Zoom