Nejohroženější primáti světa můžou vyhynout do roku 2030. Alarmující seznam jimi však jen začíná
Na seznamu 25 nejohroženějších primátů na světě spolupracovala víc než stovka vědců a ochránců přírody. Mezi druhy na pokraji vyhynutí je i několik nedávno objevených. Problémy, kterým čelí, jsou jasné: lidská činnost, klimatická změna a taky nezájem, a tím pádem nulové prostředky na jejich záchranu.
Seznam nejohroženějších primátů není žádnou převratnou novinkou. Naopak, vzniká od roku 2000 a každoročně ho aktualizuje Mezinárodní svaz ochrany přírody (IUCN) ve spolupráci s více než stovkou různých odborníků. Od jeho vzniku se na něm objevilo už 103 druhů primátů. A stejně jako každý rok, ani letos nepřináší jen prostý seznam druhů, které jsou na vymření, ale odborníci jeho prostřednictvím upozorňují především na alarmující dopady odlesňování, pytláctví a klimatické změny, které mnoha zvířatům berou poslední zbytky přirozeného prostředí.
První zmizí v příštích několika letech
Zejména Madagaskar patří mezi kriticky ohrožené oblasti. Aktuální seznam zahrnuje hned čtyři místní druhy lemurů, mezi nimi i makiho nejmenšího (Microcebus berthae), který je přitom naprostý unikát. Jde totiž o nejmenšího primáta světa. Žije jen v několika izolovaných lesních oblastech, ale jeho populace se ztrácí překotnou rychlostí. Za to, že pravděpodobně vyhyne do roku 2030, můžou jednoznačně lidé. Za dramatickým poklesem jeho populace stojí vypalování porostů kvůli pěstování kukuřice a arašídů.
Čtěte také: Pražská zoo získala kriticky ohrožený druh strašilek. „Stromoví humři“ měří až 15 centimetrů
Zoufalá je situace také na Mentavajských ostrovech u pobřeží Sumatry. Místní primáti tu nečelí jen intenzivnímu kácení lesů, ale lidé je navíc i loví. Tak unikátní primáti, jako je gibon Klossův (Hylobates klossii), kahau mentavajský (Simias concolor) nebo makak siberutský (Macaca siberu), který se vyskytuje výhradně na ostrově Siberut, sice nejsou nijak zvlášť chutní, ale pro místní obyvatele představují dostupný zdroj bílkovin.
Odborníci se při tvorbě seznamu zaměřili hlavně na druhy, které jsou nejen kriticky ohrožené, ale zároveň často přehlížené nebo nemají dostatečnou pozornost veřejnosti. To ale neznamená, že mezi kriticky ohroženými druhy nejsou třeba orangutan tapanulijský (Pongo tapanuliensis) nebo gorila nigerijská (Gorilla gorilla diehli), nejvzácnější poddruh gorily nížinné západní. Tato zvířata už mají poměrně velkou pozornost a zájem ochranářských organizací, protože se o ně zajímají i obyčejní lidé. A to představuje obrovskou pomoc.
Odborníci proto tentokrát výslovně prosí o podporu a zájem veřejnosti. Pomoci ale můžou i moderní technologie. Díky dronům, kamerovým pastem, genetickým analýzám nebo online databázím vědci zvládnou skomírající populace lépe sledovat a jejich ochranu plánovat účinněji.
Zdroj: Neprimateconservancy.com, Primates In Peril, News Mongabay.
Video, které jste mohli minout: Druhý největší žralok světa se lovil kvůli oleji. Podívejte se, jak otevírá svou gigantickou tlamu