24. února 2024 07:00

Jak selhal Putinův nejdůležitější plán: Bitvy o klíčové letiště se zúčastnilo 200 vrtulníků, válka mohla rychle skončit

Válka na Ukrajině: První měsíc – Hostomel.mp4

Bitva o Hostomel byla jedním z prvních velkých střetů v rámci ruské invaze na Ukrajinu. Cílem Rusů bylo získat kontrolu nad zdejším letištěm, postoupit k městům Buča a Irpiň a obklíčit ukrajinskou metropoli Kyjev od západu. Rychlý postup měl eliminovat schopnost ukrajinské vlády a nejvyššího velení armády řídit obranu země a vést ke kapitulaci Ukrajiny. Jednalo se jednoznačně o největší ohrožení Ukrajiny hned v samém počátku invaze.

Hostomelské letiště se oficiálně jmenuje letiště Antonov podle stejnojmenné ukrajinské státní firmy, která ho vlastní a provozuje. Využívalo se jako nákladní terminál a parkoval na něm i jediný exemplář největšího dopravního letadla světa Antonov An-225 Mrija s rozpětím křídel téměř 90 metrů. Letiště s 3500 metrů dlouhou ranvejí ležící necelých deset kilometrů severozápadně od Kyjeva mělo sloužit jako základna pro letecký most, kterým by Rusové dokázali k ukrajinské metropoli dopravit další jednotky, techniku a zásoby nutné k útoku na Kyjev. Nejprve ho ale bylo nutné dobýt.

Přečtěte si také: Putin přišel na to, jak obejít sankce. Za ropu inkasuje desítky miliard dolarů, jeho podvod byl natočen

Útok na letiště v Hostomelu začal 24. února 2022 v 8:00 jen několik hodin poté, co ruský prezident Vladimir Putin v projevu ohlásil zahájení speciální vojenské operace na Ukrajině. Přestože o záměru Rusů obsadit letiště informoval ukrajinské vedení ředitel americké CIA William J. Burns už při své návštěvě Kyjeva v lednu 2022, bylo na letišti v okamžiku útoku jen 300 příslušníků ukrajinské Národní gardy, z nichž většina se v reálném boji ocitla poprvé.

Vrtulníky v akci

Útok vedly transportní vrtulníky Mi-8 se stovkami elitních ruských výsadkářů na palubě, palebnou podporu jim zajišťovaly útočné helikoptéry Kamov Ka-52 „Černý žralok“. Údaje o počtu nasazených strojů se různí, nejčastěji se ale mluví o 20-34 vrtulnících, které se onoho sychravého rána hnaly nízko nad zemí od Dněpru směrem k letišti.

Takřka okamžitě se proti nim zvedla palba z ručních zbraní a přenosných protiletadlových řízených střel, jimž se ruské vrtulníky snažily bránit odpalováním světlic. Několik Mi-8 bylo zasaženo a zřítily se do vody, zásah dostal i nejméně jeden Ka-52 a dva piloti se katapultovali. Na formaci zaútočilo i pět ukrajinských stíhaček MiG-29, které měly sestřelit další dva vrtulníky.

Nicméně i přes tyto dílčí úspěchy se většina ruských vrtulníků po několika minutách letu přiblížila k letišti Hostomel a začala se připravovat na hlavní útok. Na letiště začaly dopadat rakety, které mimo jiné přesnými zásahy vyřadily část protiletadlové obrany. Později se spekulovalo o tom, že rozmístění obranných prostředků Rusům prozradil jeden z pracovníků letiště.

Více k výročí války na Ukrajině: Jak začala válka na Ukrajině? Zlomový byl rok 2014, o osm let později Rusko rozpoutalo masakr

Bitva na letišti

Vrtulníky začaly vysazovat až 300 příslušníků 31. samostatné gardové výsadkové brigády, proti kterým mělo 300 ukrajinských odvedenců jen malou šanci. Přesto se jednomu z nich – šlo o podporučíka Serhije Falaťjuka – podařilo střelou 9K38 Igla jeden z vrtulníků sestřelit, což zvedlo morálku obránců.

Boj byl stále intenzivnější a zapojovaly se do něj další ukrajinské protiletadlové zbraně rozmístěné v okolí letiště, které se Rusům nepodařilo na začátku útoku zničit. Zásah dostal i vrtulník s velitelem ruských útočníků kapitánem Ivanem Boldyrevem a musel nouzově přistát. S tím, jak se na letišti a v jeho bezprostředním okolí objevovali další a další výsadkáři, ale odpor obránců slábl a Ukrajinci nakonec byli přemoženi. Výsadkáři začali letiště připravovat k přistání 18 těžkých transportních letadel Iljušin Il-76 s posilami z Ruska.

Mnohé z těchto počátečních operací byly natáčeny civilisty i vojáky obou stran, videa se poté porůznu objevovala na sociálních sítích. Britskému reportérovi CNN Matthewovi Chancemu se dokonce podařilo natočit ruské vojáky zajišťující perimetr letiště a získat od nich stručný komentář. Jedná se o prozatím jediné ověřené záběry z bitvy o Hostomel. Ta ovšem zdaleka nekončila.

Po debaklu obránců začali Ukrajinci chystat protiútok. Na ruské výsadkáře dotírali ozbrojení civilisté i příslušníci 3. praporu zvláštního určení a na letiště začaly dopadat i dělostřelecké granáty. Vrchní velitel ozbrojených sil Ukrajiny generál Valerij Zalužnyj rychle rozpoznal nebezpečí ruského útoku a pověřil 72. mechanizovanou brigádu Oleksandra Vdovyčenka, aby letiště získala zpět.

Do útoku vyrazila 4. brigáda rychlé reakce ukrajinské Národní gardy podporovaná nejméně dvěma ukrajinskými bitevníky Suchoj Su-24 a MiG-29. Do bojů se zapojovaly nové jednotky včetně Gruzínské legie bojující na ukrajinské straně už od roku 2014. Ruští výsadkáři postrádali obrněnou techniku a museli se spolehnout jen na leteckou podporu, kterou poskytovaly dva bitevní Suchoje Su-25. V nastalém zmatku nedokázaly přilétající transportní Iljušiny na letišti přistát a musely se otočit zpět do Ruska. Boje pokračovaly až do večera, kdy se zbytky ruských výsadkářů začaly stahovat do lesů obklopujících letiště. Ve chvíli, kdy jim takřka došla munice, mohli nadšení Ukrajinci a Gruzínci oslavovat vítězství.

Mohlo vám uniknout: Válku na Ukrajině rozhodne jediná věc. Nejsou to západní tanky, stíhačky ani vojáci

Rusové se vrací

V ruských plánech ale hrálo letiště Hostomel stále zásadní roli. Rusové sice přišli o moment překvapení a byli vytlačeni, následujícího dne 25. února 2022 se ale vrátili. Na letiště zaútočily mechanizované jednotky postupující z Běloruska a do akce se podle ruského ministerstva obrany zapojilo na 200 vrtulníků.

Přestože část obrněnců byla cestou k letišti znehybněna nebo zničena, nedokázali ukrajinští obránci tomuto útoku čelit a letiště postupně vyklidili. Nebylo to ale bez boje a v průběhu dne přicházely rozporuplné zprávy o tom, kdo letištní plochu kontroluje. Rusové zároveň obsadili město Hostomel a začali v něm budovat kontrolní stanoviště. Ukrajinská strana nakonec ale ještě téhož dne přiznala, že Rusové letiště ovládli.

I když je přesný průběh bitvy o letiště Hostomel včetně ztrát na obou stranách dosud zahalen „mlhou války“ a nebude v plné šíři znám možná ještě dlouho po skončení konfliktu, shodují se odborníci v tom, že šlo o jednu z nejdůležitějších fází obrany Ukrajiny. Ukrajinská strana si připisuje kolem 300 zabitých ruských výsadkářů a několik sestřelených vrtulníků s tím, že několik vojáků padlo do zajetí. Naopak Rusové hovoří o 200 zabitých Ukrajincích a v případě druhé útočné vlny o nulových vlastních ztrátách. Ke ztrátám na straně Ukrajinců je nutné připočítat i zničený obří Antonov An-225 Mrija. Ohořelé trosky tohoto národního symbolu Ukrajiny se později staly mementem bitvy o Kyjev.

Přestože Rusové letiště nakonec ovládli a částečně opravili poškozené přistávací plochy, nikdy ho k letecké přepravě nevyužili. Hostomel se změnil v jejich předsunutou vojenskou základnu, která sloužila jako skladiště zbraní a vojenského materiálu. Právě sem mířila 64 kilometrů dlouhá kolona obrněné techniky a nákladních aut, která přepravovala hlavní úderné síly k útoku na Kyjev.

K tomu ale nikdy nedošlo. Satelitní snímky 28. března 2022 naopak ukázaly, že se na letišti nenachází žádní Rusové. Vyklizení základny potvrdil o den později i náměstek ruského ministra obrany Alexander Fomin. Nastalo celkové stahování ruských sil z oblasti Kyjeva, jednotky měly být použity na jiných směrech.

Mohlo by vás také zajímat: Válka na Ukrajině mohla zuřit až u slovenských hranic. Všechno to změnila jediná bitva

Překažený plán

Když se Ukrajinci na letiště Hostomel 2. dubna vrátili, byla většina ruského materiálu odvezena nebo zničena. Na místě ale jako připomínka bojů zůstaly trosky ohořelé a zničené ruské techniky včetně nejméně dvaceti obrněných vozidel pěchoty, dvou polních děl a několika desítek nákladních aut a džípů.

Ruské vedení se domnívalo, že díky letišti v Hostomelu Kyjev padne za 3-4 dny, během nichž se podaří zajmout prezidenta Volodymyra Zelenského a další činitele a ochromit vojenské velení. Následovat mělo vytvoření loutkové vlády a pacifikace celé Ukrajiny. Přestože by se to rozhodně neobešlo bez odporu, ovládnutí země zbavené jejích představitelů by bylo pro Vladimira Putina mnohem snazší. Podcenění situace a chyby na straně útočníků stejně jako vytrvalý odpor na straně obránců ale donutily Kreml ambiciózní plán pro tuto chvíli opustit.

Zdroj: Global News, Oryx

O významu útoku na Kyjev a letiště Hostomel mluvil v úvodu války s americkou CNN i starosta Kyjeva Vitalij Kličko:

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom