27. října 2022 13:50

Goebbelsův poslední projev nahání hrůzu. Podívejte se, jak nehorázně mluvil těsně před smrtí

100 dní do kapitulace (2) - Goebbels

Joseph Goebbels raději spáchal sebevraždu, než aby se zodpovídal ze svých zločinů. Davu ale lhal až do hořkého konce.

Josephu Goebbelsovi jsou připisovány zlidovělé výroky, že stokrát opakovaná lež se stává pravdou, případně že nevěří žádným statistikám, které si sám nezfalšuje. Sklony k demagogii a provokacím měl už jako malý, kdy organizoval pouliční bitky.

Filmové záběry, jež můžete vidět z dokumentu 100 dní do kapitulace vysílaném na Prima ZOOM, ukazují Goebbelse v čisté a vyžehlené uniformě, jak hlásá jasné lži s takovým přesvědčením, že strhne dav k mohutným projevům souhlasu a víry ve vítězství i ve chvílích, kdy nacistické Německo ustupuje na všech frontách. Jeho neverbální projev, gesta i mimika jsou natolik výrazné, že potlačí i zjevné nelogičnosti v mluveném slovu.

Zabil sebe, ženu i šest dětí

Není divu, že pro Hitlera šlo o extrémně důležitého muže. Spojoval je i vášnivý antisemitismus, ostatně jedno z jeho prvních rozhodnutí se vztahovalo na pálení knih židovských a protinacistických autorů. Hitlera nakonec přežil a na jeden den se stal posledním německým kancléřem. 1. května 1945 však sám se svou ženou Magdou spáchal sebevraždu, byť nedochází ke shodě, zda to bylo kyanidovou kapslí nebo zastřelením. Ještě předtím však Goebbelsovi nechali uspat a usmrtit svých šest dětí.

Zdroj: History

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom