Jak se bránit při útoku žraloka: Má jen tři slabá místa, tady je devět zásadních rad
Člověk není pro žraloka přirozenou kořistí a mnohem víc lidí ročně zahyne při útoku psů, hadů nebo včel. I tak je ale žralok silným a nebezpečným predátorem a každý, kdo vstupuje na jeho území, by na to měl myslet. Připravili jsme pro vás návod, jak útoku žraloka předejít – a pokud už k němu dojde, jak žraloka zahnat. Nebo se o to aspoň pokusit.
1. Vyhněte se území žraloka
Nejlepším způsobem, jak nepotkat žraloka, je vyhnout se jeho teritoriu, což by bohužel znamenalo vyhnout se nejen oceánu a menším mořím, ale i pobřežním lagunám, jezerům a dokonce i některým řekám. Například jeden z nejnebezpečnějších druhů žraloka, až 3,5 m dlouhý žralok bělavý, loví i ve sladké vodě a jeho výskyt byl zaznamenán až 4000 km proti proudu Amazonky.
Pokud už jdete do vody, v níž se mohou žraloci objevit, vyhněte se prudkým srázům nebo oblastem mezi písčinami, kde se s oblibou zdržují. Lákadlem pro žraloky jsou odpadky nebo odpadní vody, varováním by pro vás měl být jakýkoliv rybolov – žraloci se mohou zajímat nejen o odpad z ryb, ale také se zamotat do sítí. Pokud vidíte, jak se do vody zběsile vrhají mořští ptáci, stali jste se svědky boje o potravu, jehož se může účastnit i žralok.
Shark attack kills two women in Egypt’s Red Sea, ministry says, all beaches in the area closed pic.twitter.com/Ti0woNgnpM
— The Master Plan (@MasterPlan216) July 3, 2022
2. Správně se oblečte
Když jdete do vody, držte se nevýrazných barev nebo neoprenu. Křiklavé a kontrastní barvy plavek mohou žraloky přilákat. Na břehu nebo na lodi nechte šperky, mohou odrážet světlo podobně jako šupiny ryb a žralok by si vás mohl splést s potravou. Oblečením zakryjte i potápěčské hodinky a skryjte nerovnoměrné opálení kůže – i tento kontrast může žraloka přilákat.
3. Pozor na krev a soumrak
Nechoďte do vody, pokud krvácíte z otevřené rány. Ženy se během menstruace nemusí obávat, tampon vše spolehlivě jistí a dokonce i bez něj je množství menstruační krve uvolněné během 30-45minutového ponoru zanedbatelné. Vyplatí se také omezit koupání nebo plavání za soumraku, kdy se žraloci nejčastěji shánějí po potravě. Uvědomte si, že podobné světelné podmínky panují i při výrazně zatažené obloze.
4. Pohybujte se plynule
Pokud spatříte žraloka, nespouštějte z něj oči, dokud se nedostanete bezpečně na břeh nebo do lodi. Necákejte vodu na hladině, vyvarujte se náhlých nebo nepravidelných pohybů a snažte se celou dobu plavat plynule. Určitě u něj nechcete vyvolat dojem, že jste zranění.
5. Plavte ve skupině
Pohyb v moři je vždy bezpečnější, když neplavete nebo se nepotápíte sami. Ve chvíli, kdy se objeví žralok, zvyšuje každý další člověk vedle vás šanci na přežití. Žraloci málokdy útočí na skupiny lidí, a pokud už k napadení dojde, zvyšuje se díky doprovodu šance na okamžitou pomoc a záchranu. Pokud se potápíte v přítomnosti žraloků, pověřte jednoho z vás, aby neustále pohyb a chování predátorů sledoval.
6. Žraloka neobtěžujte
Pomalu a klidně plavoucí žraloci obvykle nepředstavují nebezpečí, a pokud se k plavcům nebo potápěčům přiblíží, je to čistě ze zvědavosti. Žraloka neprovokujte – v téměř polovině případů zaznamenaných napadení člověka žralokem hrálo roli provokování nebo obtěžování žraloků hlavně ze strany potápěčů.
7. Rozpoznejte agresivní chování
Když ale žralok začne dělat prudké pohyby, rychle nebo nepředvídatelně plavat, nasměruje prsní ploutve dolů, prohne se v zádech, namíří hlavu nahoru nebo plave klikatě, může to znamenat útok. V tu chvíli se snažte rychle, ale plynule plavat ke břehu, k lodi nebo na bezpečné místo, kde se můžete připravit k obraně.
8. Braňte se
Podle vědců žraloci neútočí na člověka proto, aby se jím nasytili. Místo toho se zakusují do masa, aby zjistili, o jakého tvora se jedná podobně, jako pes očichává nového kamaráda. Jen je to o dost nebezpečnější. Pokud se ocitnete v blízkosti žraloka připraveného zaútočit, držte se následujícího plánu:
- Nespouštějte ze žraloka oči. Žraloci používají různé metody lovu: Někteří poplavou přímo k vám a rovnou zaútočí, jiní budou kolem vás nejprve kroužit. Také se mohou nenápadně přiblížit a nečekaně zaútočit zezadu. Proto je nutné neustále žraloka sledovat, dokonce i když se snažíte uniknout. Zachovejte klid a plavte plynule, nesnažte se pádit ke břehu jako o závod – nikdy nebudete rychlejší než on.
- Zaujměte obrannou pozici. Pokud se nedostanete včas z vody, snažte se zmenšit úhel možného útoku. V mělké vodě stůjte nohama na dně, pokud jste u nějaké pevné překážky, například útesu, mějte ji za zády. Na volném moři plavte nebo šlapejte vodu zády ke svému kolegovi (pokud nějakého máte).
- Udeřte žraloka tvrdě do čenichu, očí nebo žaber. Vaší jedinou nadějí je přesvědčit ho, že jste pro něj hrozbou a tvrdý úder do těchto jediných citlivých partií může útočníka zahnat na útěk. Pokud máte tyč nebo vystřelovací harpunu, použijte je. Špičatý předmět může žralokovi způsobit značnou bolest, miřte na žábry a na hlavu. Bránit se můžete vším, co je po ruce, hodit se může fotoaparát i kámen.
- Perte se. Když není po ruce nic jiného, použijte své tělo. Bojujte pěstmi, lokty, koleny i chodidly a opět miřte na čenich, oči a žábry. Ty můžete i škrábat prsty, nezapomeňte ale, že žraloci nejsou ryby a mají drsnou a ostrou kůži.
9. Zachraňte se
Když žraloka zaženete, snažte se co nejrychleji dostat z vody. Žralok se někdy vzdálí jen na chvíli, aby se vzápětí vrátil. Plavte co nejklidněji a volejte o pomoc. Na břehu nebo na lodi si nechte co nejrychleji ošetřit utržené rány, i kdyby moc krvácely. Snažte se (pokud je to jen trochu možné) zůstat v klidu, aby vám srdce nepumpovalo zběsile krev do celého těla.
ZDROJ: WikiHow