Muž přežil jadernou explozi v Hirošimě i Nagasaki. Od epicenter byl jen 3 kilometry

Cutomu Jamaguči měl těžko uvěřitelné štěstí. Spěchal z Hirošimy, na kterou dopadla 6. srpna 1945 první atomová bomba, domů do Nagasaki, aby zde o tři dny později zažil ošklivé déjà vu.

Když mu bylo 29 let, vydal se Cutomu Jamaguči jako lodní inženýr na cestu do Hirošimy a 6. srpna 1945 se ocitl tři kilometry od epicentra výbuchu první atomové bomby. Zraněný na rukou a v obličeji se s vypětím všech sil prodral se svými dvěma kolegy troskami Hirošimy, až se o den později dostal do svého rodného města – Nagasaki. Tři dny po Hirošimě, 9. srpna, následoval výbuch druhé bomby. Jamaguči se tak jako jeden z mála stal obětí hned dvou atomových bomb, ale zemřel až v roce 2010 ve věku 94 let.

Šťastná náhoda v Hirošimě

Cutomu Jamaguči navrhoval námořní tankery pro koncern Mitsubishi a v tehdejším rušném přístavu Hirošimě bydlel v ubytovně na okraji města. V osudný den se spolu se dvěma svými kolegy Akirou Iwanagem a Kunijošim Satou naposledy vydali do práce – následující den měli po tříměsíčním pobytu v Hirošimě odjet evakuačním vlakem zpět do Nagasaki. Cutomu si ale na pokoji zapomněl své hanko – osobní pečetidlo, které mu mimo jiné umožňovalo cestovat po Japonsku.

Vrátil se pro něj, zatímco kolegové šli napřed. Když procházel kolem batátového pole, zaslechl hluk malé letky bombardérů B-29 amerického letectva. Protináletové sirény se nerozezněly, protože šlo jen o několik letadel. Z jednoho byly nejdříve padákem spuštěny přístroje na pozorování dopadu bomby. O několik chvil později k zemi zamířila první atomová bomba, aby vybuchla ve výšce zhruba 600 metrů nad Hirošimou.

Pro Spojené státy byla Hirošima strategicky důležité město – stejně jako v Tokiu i zde sídlilo císařské vojenské velitelství. Tehdejší populace činila kolem 350 000 lidí, z nichž asi 140 000 zemřelo. V jádru výbuchu dosahovaly teploty několika tisíc stupňů Celsia a tramvaje projíždějící pod bombou setrvačností pokračovaly dál mnohdy se zuhelnatělými těly pasažérů držících se stále tyčí uvnitř.

Domů, do Nagasaki

Jamaguči měl těžce popálenou ruku a obličej, ale přežil. Podařilo se mu najít své dva kolegy a společně se dostali na čtyři kilometry vzdálené nádraží, odkud druhý den odjeli evakuačním vlakem do Nagasaki. Tady se Jamaguči nechal v nemocnici ošetřit a 9. srpna ráno vyrazil do práce. O tom, co se stalo v Hirošimě, v té době nikdo nevěděl mimo jiné i proto, že zprávy podléhaly armádní cenzuře.

Právě v okamžiku, když ovázaný Jamaguči svému nadřízenému vyprávěl o katastrofě, která postihla Hirošimu, dopadla v 11.02 na Nagasaki druhá americká atomová bomba. V Nagasaki žilo kolem 250 000 obyvatel, 74 tisíc z nich přišlo o život. I tentokrát byl Jamaguči tři kilometry daleko od epicentra a opět přežil. Jamaguči si své tragické zážitky nechával přes 60 let pro sebe, promluvil teprve několik let před svou smrtí.

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom