5. srpna 2022 14:15

Atomový nálet na Hirošimu minutu po minutě: Posádka bombardéru se bála, že shodila zmetek

První zprávu o zničení Hirošimy podala 14letá japonská dívka. Co všechno jejímu telefonátu předcházelo?

Brzy ráno 6. srpna 1945 panoval na letecké základně Spojených států na ostrově Tinian nezvyklý ruch. Ke speciální misi se připravoval bombardér B-29 Superfortress nazvaný svou posádkou Enola Gay. V útrobách letadla se nacházela první atomová puma přezdívaná Little Boy, tedy Chlapeček. Jejím cílem se měla stát 2 500 kilometrů vzdálená Hirošima.

S Enolou Gay poletí na misi dalších šest bombardérů. Čtyři letadla poletí napřed a ověří počasí nad různými cíli, zatímco dva další bombardéry Great Artiste a Necessary Evil budou doprovázet Enolu Gay, aby ověřily výsledek bombardování a pořídily film a fotografie.

Enola Gay roluje na ranvej podle plánu ve 2:45, ale zvednutí do vzduchu je nebezpečné. Stroj veze palivo navíc, aby vyvážilo pětitunového Chlapečka v pumovnici. Letadlo je o 6 800 kilogramů těžší a je na hraně svých limitů. Navigátor Theodore „Dutch“ Van Kirk stanovuje pomocí svého kalkulátoru a podle hvězd kurz na Iwodžimu. Velitel mise a první pilot Paul W. Tibbets interkomem poprvé celé posádce sděluje, že vezou atomovou bombu.

Cíl je nadohled

Nad Iwodžimou se k Enola Gay připojují dva doprovodné bombardéry a vytvářejí formaci. Enola Gay uprostřed, Great Artiste s přístroji na pravém křídle a Necessary Evil na levém křídle jako fotografovací letoun.

Tři letadla letí nad hranicí dostupu japonských stíhaček, a tak jim žádný útok nehrozí. V 7:09 se nad Hirošimou rozezní varování před náletem – a jako už tolikrát se nic nestane a poplach je odvolán. Je 7:40 a Enola Gay dosahuje výšky pro shození bomby, tedy 9 360 metrů. Je bezmračný letní den.

Dvanáct minut po osmé Tibbets zahajuje nálet. Vybraným cílem je nezaměnitelný most ve tvaru „Té“ v centru města. Bombometčík Thomas Ferebee nyní směřuje Enolu Gay nad cíl a zaměřuje jej. Jeden ukazatel místa shozu je zafixován, druhý se pohybuje. A když se setkají, bomba se automaticky uvolní. Najednou bombometčík volá, že bomba je shozena, a Tibbets otáčí letadlo zpátky.

Ta bomba je zmetek

V 8 hodin 15 minut a 15 vteřin Chlapeček vypadává z Enoly Gay na Hirošimu. „Bombě trvalo 42 vteřin, než klesla do výšky 550 metrů. Takže jsme počítali 1001, 1002, 1003… a došli jsme k závěru, že bomba je zmetek,“ vzpomíná Van Kirk. Najednou ale letadlo osvětlil jasný záblesk. „Byl to jediný náznak, který jsme měli, že bomba explodovala,“ popisuje Van Kirk.

Exploze Chlapečka generuje v epicentru teplotu 2 982 stupňů Celsia a okamžitě zabíjí kolem 70 000 lidí. Po některých z nich zbyly na zemi jen velké stíny. Tlaková vlna se šíří z ohniska výbuchu rychlostí 3 200 metrů za vteřinu.

Enolou Gay cloumají prudké turbulence. „Ti, z nás, kteří mají okna, mohou vidět atomový hřib. Nemůžeme najít žádnou podobu mezi tím, co tam bylo a co je tam teď,“ popsal první dojmy po výbuchu bomby Van Kirk. Paul W. Tibbets říká interkomem posádce: „Hoši, právě jste shodili první atomovou bombu v dějinách.“

Roztřesené amatérské záběry, které pořídil vědec na palubě foto letadla Necessary Evil, jsou jediný existující film s hirošimským atomovým hřibem, protože oficiální kamera selhala.

Byli jsme zasaženi novým typem bomby

Na zemi se zatím 14letá Jošie Oka vrací na své místo v komunikačním centru pod hirošimským hradem, aby vyslala zprávu o tom, k čemu v Hirošimě došlo. Nachází jeden fungující telefon a dovolá se důstojníkovi na oblastním velitelství. „Ano, celá Hirošima byla vymazána.“ Člověk na druhém konci odvětí: „Nechápu, co říkáš. Jak to myslíš, vymazána?“ „Byli jsme zasaženi novým typem bomby,“ odvětila dívka.

Sdělení Jošii Oky vojenským telefonem je první zprávou o atomové bombě a zkáze Hirošimy. Když Enola Gay a dvě doprovodná letadla míří zpět na Tinian, jejich posádky vidí atomový hřib ještě ze vzdálenosti přes 160 kilometrů.

Prezident Harry S. Truman se právě vrací na palubě těžkého křižníku USS Augusta z konference v Postupimi, když mu pobočník přinese zprávu o bombardování Hirošimy. „Před malou chvílí americké letadlo svrhlo na Hirošimu jednu bombu a zničilo ji tak, že je pro nepřítele nepoužitelná. Vydali jsme přes dvě miliardy dolarů na největší hazardní hru v dějinách a vyhráli jsme. Japonci začali válku útokem ze vzduchu na Pearl Harbor. Bylo jim to mnohonásobně vráceno,“ oznamuje o něco později Truman národu i celému světu.

O tři dny později stejný osud jako Hirošimu potkává i Nagasaki.

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom