Hitlerovy hodinky se vydražily za obrovskou částku. Kontroverzní aukce nabídla i další nacistické artefakty

Rozhodnutí dražit údajnou památku na jednoho z nejhorších vrahů a zločinců všech dob pochopitelně vyvolalo ostrý protest, zejména ze strany židovské obce.

Náramkové hodinky značky Huber, které americká aukční síň plánovala vydražit za částku pohybující se mezi 2 a 4 miliony dolarů, Adolf Hitler pravděpodobně dostal ke 44. narozeninám. Bylo to v roce 1933, tedy v době, kdy se stal říšským kancléřem. Jestli je vůbec někdy nosil, není jisté. Aukční síň uvádí, že je během obsazování Hitlerova alpského sídla Berghof v roce 1945 odnesli francouzští vojáci jako suvenýr. Hodinky s vyrytým hákovým křížem a iniciálami A. H. pak mnohokrát změnily majitele.

Nyní je získal anonymní kupec v aukci, která vyvolala spoustu kontroverze. Dražilo se v ní totiž hned několik artefaktů spojených s nacisty – Hitlerova mísa na cukrátka, šaty jeho partnerky Evy Braunové, obojek jejího teriéra, toaletní papír wehrmachtu a také například skleničky na šampaňské, příbory či podepsané fotografie dalších nacistických pohlavárů.

Budou z aukce těžit Hitlerovi obdivovatelé?

Adolf Hitler způsobil smrt víc než deseti milionů lidí. Šest milionů z nich, včetně milionu a půl nevinných dětí, nechal povraždit cíleně a krutě ve vyhlazovacích táborech, jako by to ani nebyly lidské bytosti, ale nějaká nepříjemná havěť. Na tohle by se nikdy nemělo zapomenout. Otázkou je, do jaké míry to připomíná mísa na cukrátka nebo nenošené hodinky. A to byl i hlavní argument židovské obce, která proti aukci protestovala v otevřeném dopise.

„Je samozřejmě jasné, že se musíme poučit z historie a legitimní nacistické artefakty rozhodně patří do muzeí a vzdělávacích institucí. Předměty, které prodáváte, však nikoli,“ napsal rabí Menachem Margolin, předseda Evropského židovského sdružení. „Aukce těchto předmětů, ať už záměrně, či nikoli, způsobí dvě věci: Zaprvé pomoc těm, kdo idealizují, co nacistická strana prosazovala, a za druhé nabízí kupcům šanci se blýsknout před hosty či příbuznými předmětem, který patřil genocidnímu vrahovi a jeho podporovatelům. Historická hodnota většiny dražených předmětů je drobná až nulová – a o motivaci těch, kteří je kupují, lze rozhodně pochybovat.“ Pod jeho slova se podepsalo i dalších 33 významných židovských osobností.

Aukční síň na vyjádření ihned reagovala a argumentovala tím, že cílem organizátorů je hlavně uchovávat historii. Podle její mluvčí Mindy Greensteinové, jejíž rodinu mimochodem holocaust velmi zasáhl, navíc většina předmětů skončí v soukromých sbírkách, nebo dokonce v podobě dotací doputují až do muzeí holocaustu po celém světě. „Nádherné hodinky, darované samotnému nacistickému diktátorovi jeho nejvěrnějšími stoupenci, zůstaly světu skryté po desetiletí. Jistěže je to naprosto unikátní historický objekt.“

Prodaly se za méně, než se čekalo

Pokud jste v téhle roztržce na straně židovské obce, možná pro vás bude útěchou, že aukce nebyla tak úspěšná, jak její organizátoři doufali. Zmíněné hodinky se totiž nakonec vydražily „jen“ za 1,1 milionu dolarů, což je však v přepočtu pořád ohromných 26 a půl milionu korun.

Zdroj: EJA, Alexander Historical Auctions

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom