VIDEO: Osvobození Dachau a Buchenwaldu poprvé v barvě
Podívejte se na první zveřejněné barevné záběry osvobozování německých koncentračních táborů.
Tento týden jsme si připomněli Mezinárodní den připomínky holocaustu. Slaví se vždy 27. ledna. Tento den má připomínat utrpení přibližně šesti milionů židovských obětí, dvou milionů Romů, 15 000 homosexuálů a milionů dalších nevinných obětí v době holocaustu za druhé světové války. Datum 27. ledna bylo vybráno záměrně, jelikož 27. ledna 1945 byl Rudou armádou osvobozen nacistický koncentrační a vyhlazovací tábor Osvětim-Březinka.
My jsme se ho rozhodli připomenout jen krátce, ale o to účinněji. Podívejte se na video, které v právě osvobozených koncentračních táborech natočila Rudá armáda, která tam vstoupila. Pozornost věnujte zejména tvářím německých civilistů, které Sověti do táborů nahnali, aby se Němci na vlastní oči přesvědčili, co se dělo jen pár stovek metrů od jejich domovů. Nevěřícné pohledy mluví za všechno:
Zločiny nacistů nebyly během druhé světové války soustředěné jen v koncentračních táborech. Důležitou roli při naplňování zvrácených teorií o rasové čistotě a životním prostoru, na který má německý národ historický nárok, byly Hitlerovy speciální oddíly Einsatzgruppen.
Pokud vás toto téma zajímá víc, rozhodně si přečtěte i článek o jediném muži, který se dobrovolně vydal do koncentračního tábora Osvětim: