15. července 2022 06:00

Vraždu Gianniho Versaceho halí rouška tajemství, i když se ví, kdo ho zastřelil

V roce 1997 přišel svět módy o jednu ze svých největších ikon. Dodnes přitom není jasné, co se vrahovi Gianniho Versaceho honilo hlavou.

Svět módy, to není jen pozlátko a blahobyt. Vražda Mauricia Gucciho, dědice slavného módního impéria, není zdaleka jediným děsivým zločinem, jež se odehrál v této sféře – o dva roky později, konkrétně 15. července 1997, totiž za podobně dramatických okolností zemřel Gianni Versace, zakladatel další slavné módní značky. Okolnosti jeho vraždy přitom dodnes nejsou uspokojivě vysvětleny.

Versaceho cesta na vrchol

Giovanni Maria Versace se narodil počátkem prosince 1946 ve městě Reggio di Calabria v jižní Itálii. Jeho matka byla švadlenou a právě v jejím podnikání se začal seznamovat s módní praxí. Počátkem 70. let se odstěhoval do Milána, kde během několika let vytvořil řadu úspěšných kolekcí pro značku Genny. V roce 1978 otevřel svůj první butik, a položil tak základy budoucí slavné značce.

Jeho odvážný přístup vedl k rychlému etablování mezi stálicemi módního světa. Používání výrazných barev a nekonformních střihů kontrastovalo s dobovými standardy spojovanými třeba se jménem konkurenta Giorgia Armaniho, což se odrazilo i ve slavném pořekadle, že „Armani obléká manželku, Versace zase milenku“.

Navzdory úspěchu však Versace nezapomněl, z jakých vzešel poměrů. Svého staršího bratra Santa a mladší sestru Donatellu dosadil do vrcholných pozic svého impéria, navíc do návrhů s oblibou zařazoval prvky vycházející z tradice antického Řecka – právě to totiž výrazně ovlivnilo architekturu Versaceho rodiště.

Během 80. let Versace svůj podnik nadále rozvíjel a ke kolekcím oblečení přidával i šperky, luxusní domácí potřeby a pronikl i do sféry haute couture (tedy limitované modely šité na míru). Stál za rozmachem supermodelek během 90. let, pomohl objevit jména jako Naomi Campbell či Linda Evangelista, navrhoval výrazné kostýmy pro koncertní turné Eltona Johna v roce 1992.

Tajemná vražda

Štěstí však Versaceho opustilo ve zmíněný den roku 1997, kdy se šel ráno projít kolem své vily v Miami. Poté, co si vyzvedl několik časopisů, stoupal po schodech své haciendy, když k němu zezadu přistoupil neznámý muž. Útočník jej dvakrát střelil do hlavy a slavný návrhář byl zanedlouho v nemocnici prohlášen za mrtvého.

Vrahem byl americký prostitut Andrew Cunanan, který během předchozích měsíců zabil čtyři další osoby. Před vraždou Versaceho tvrdil, že se s ním znal, byl jím pravděpodobně posedlý. Versaceho rodina však tuto známost vehementně popírala, Cunanan byl přece jen známý především mezi gay komunitou, kde se zaměřoval na starší bohaté muže. Přesný důvod vraždy se nepodařilo odhalit, a to i proto, že Cunanan spáchal necelé dva týdny po zastřelení Versaceho sebevraždu.

Na následném pohřbu se objevila spousta celebrit včetně princezny Diany, velké Versaceho fanynky. I ji měl potkat tragický osud, a to o pouhý měsíc později. To je však už jiný příběh...

Mojmír Sedláček

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom