26 sekund, které děsí dodnes: Jak vypadal atentát na Kennedyho?
V listopadu 1963 se změnil svět, jak jej známe. Atentát na prezidenta Kennedyho se výrazně zapsal do historie – jenže zachycen na videu je jen vzácně. Znáte slavný Zapruderův film?
Jedná se o jeden z nejkontroverznějších momentů 20. století. Atentát na amerického prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho je dodnes obestřen řadou tajemství a milovníci konspiračních teorií se nezdráhají přicházet s obrovským množstvím libovolně nepravděpodobných odhadů, co se 22. listopadu 1963 v Dallasu přesně stalo.
Ideálně zachycený atentát
Tragický okamžik zaznamenal oděvník a amatérský kameraman Abraham Zapruder, podle něhož se snímku říká Zapruderův film. Jedná se o 26 sekund dlouhé video, které si můžete pustit ZDE – samozřejmě musíme varovat, že záběr obsahuje minimálně jedno velmi explicitní místo, v němž je vidět smrtelný zásah střely do Kennedyho hlavy. Tato pasáž (konkrétně snímek číslo 313 na filmovém pásu) byla z dobových zpracování filmu vystřižena, neboť se jí novináři ve spolupráci s vyšetřovateli rozhodli nezveřejňovat.
Zapruder byl každopádně ihned po pořízení záznamu kontaktován reportéry, kteří si všimli, že celou událost natáčel. Poté, co médiím film prodal, se nakrátko stal velmi obletovanou osobou. Není divu, vždyť jeho záznam událostí byl přece jen nejkvalitnějším – žádný z profesionálních novinářů či jiných amatérských kameramanů nebyl během tragických okamžiků Kennedyho smrti tak blízko a v tak výhodném postavení.
Video jako důkaz i problém
I proto se Zapruderův film stal jedním z hlavních materiálů, které zkoumala Warrenova komise, jež byla pojmenována podle předsedy amerického nejvyššího soudu Earla Warrena a měla za úkol vyšetřit pozadí atentátu. Její výsledky jsou notoricky známé – střelec Lee Harvey Oswald prý spáchal atentát na vlastní pěst a o žádné širší spiknutí se nejednalo. To je podle mnoha svědků i vyšetřovatelů absurdní a i Zapruderův film naznačuje, že jednotlivé střely přišly z různých úhlů, a tak střelců mohlo být více.
I proto byl Zapruderův film raději uklizen do trezoru a více nezveřejňován. Až v roce 1969 byl poprvé promítnut veřejně a v televizi se objevil roku 1975. Do té doby si musela veřejnost vystačit s vytištěnými snímky, jelikož práva na publikaci od Zaprudera původně koupil tištěný magazín Life. Dostupnost tohoto videa samozřejmě obnovila i zájem o konspirační teorie a přemítání, jak to tenkrát doopravdy bylo. Zapruderův film byl později použit třeba i ve snímku Olivera Stonea JFK a dodnes patří mezi nejdůležitější příklady občanské žurnalistiky.
Zdroj: CBS News