17. října 2023 15:40

Nejmladší Čech odsouzený na doživotí je mstivým psychopatem. Seniory zabil pěstmi, nožem a kladivem

Teprve devatenáctiletý Tomáš Vít se v průběhu pouhých několika minut dopustil dvou brutálních napadení, z nichž obě skončila smrtí. Stal se nejmladším odsouzeným na doživotí.

Tomáš Vít nepocházel z prostředí, které by ho k užívání drog a násilí jakkoliv vedlo. Vyrůstal spolu s rodiči a mladším bratrem v Trutnově a nijak ho nepoznamenal ani fakt, že byl už jako nemluvně adoptovaný. Přesto jako teenager sklouzl k životnímu stylu, který jeho nejbližší rozhodně neschvalovali.

Mohlo by vás zajímat: Mansonova nejmladší vražedkyně je po půl století na svobodě. Ví, co musí dělat

Od cigaret, na nichž si Vít vypěstoval závislost už na základní škole, přešel posléze k marihuaně. Zpočátku ji jen užíval, později také prodával a touto nelegální činností si nevydělával špatné peníze. Začal se hádat s rodiči a z domu nakonec odešel. Bydlel u kamarádů či ve squatu s bezdomovcem. Kromě prodeje marihuany ho brzy začaly živit také krádeže.

Zmařená šance

Naději na lepší život dostal čerstvě plnoletý Tomáš od rodičů, kteří ho nechali nastěhovat do bytu po zesnulém dědečkovi na trutnovském sídlišti Šestidomí. Jeho životní styl se přesto nezměnil, stále byl pravidelným uživatelem marihuany a mezi známými platil za někoho, kdo tuto psychotropní látku zná opravdu velmi dobře.

Právě vykouření marihuanového jointu dovedlo devatenáctiletého Víta ke stavu, kvůli kterému potřeboval v únoru 2012 prášek na bolest. O ten šel požádat k sousedům, manželskému páru v důchodovém věku. Ti mu ale nevyhověli a zavřeli dveře. Vít zazvonil podruhé, a když mu pár zkusil znovu zavřít před nosem, strčil do dveří a manžele napadl.

Čtěte také: Stále chce ubližovat. Sadistická vražedkyně Sudků detailně popsala, jak se zvrácenou touhou bojuje

Oba manželé byli napadeni nožem, kladivem, ale také pěstmi. Zatímco žena zemřela na místě, muž ještě dva měsíce bojoval o život v nemocnici. Tento boj ale nakonec prohrál. Přestože se vrah snažil zahladit stopy, policii dokázal unikat jen pár hodin.

Doživotní verdikt

Vít si už v listopadu roku 2012 vyslechl verdikt. Krajský soud v Hradci Králové ho odsoudil k doživotnímu trestu. Sám do poslední chvíle doufal, že dostane 30 let za mřížemi a ještě se podívá na svobodu.

„Vraždu obžalovaný spáchal zvlášť trýznivým a surovým způsobem. Podle znalců je psychopatickou osobností s tendencemi pomstít se, možnost jeho resocializace je snížená,“ řekla tehdy státní zástupkyně Lenka Faltusová. Dvojnásobný vrah si trest aktuálně odpykává ve Věznici Valdice.

Dokumentární sérii Bez lítosti sledujte každou neděli ve 21.30 u kolegů na Primě.

Zdroj: Dokument Bez lítosti / Týden.cz / iDnes.cz

Podívejte se na reportáž Karolíny Oehmové s vrahem Lukášem Kopeckým:

Eliška Reiglová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom