7. března 2019 18:00

VIDEO: Jak se stát sibiřským milionářem? Ilegální těžbou mamutoviny

Díky změnám klimatu rozmrzá věčně zmrzlá sibiřská půda a na povrch se derou mamuti. A jejich kly mají cenu zlata.

O uvolňování metanu díky rozmrzajícímu permafrostu (věčně zmrzlá půda) jsme v souvislosti se skleníkovými plyny už psali. V Rusku, kde neuvěřitelně tvrdé životní podmínky formují neuvěřitelně odolné lidi, se rozrostl nový byznys.

Mamuti

Když se řekne mamut, většině evropských čtenářů naskočí představa mamuta srstnatého (Mammuthus primigenius). Severoameričané by měli mít blíže k mamutu Kolumbovu, přičemž vědci se povětšinou shodují na tom, že oba mamutí druhy vyhynuly v podstatě ve stejné době. Málo se ví o trpasličí formě mamuta z Wrangelových ostrovů, jež vyhynula zhruba 1500 př. n. l., tedy v období, během něhož se v oblasti Blízkého východu formovaly první velké lidské civilizace. Mamut srstnatý, tedy druh, který v podobě Mannyho, Broskvičky a Ellie proslavila filmová Doba ledová, se teď stal skutečným sibiřským fenoménem. Mamuti srstnatí, kteří byli zhruba stejně velcí jako dnešní sloni indičtí, se vyznačovali o dost většími kly. A právě ty jsou teď největším ze země se vynořujícím pokladem.

Pašování do Číny

Zubovina, tedy slonovina slonů a mamutů je z hlediska tradiční čínské medicíny totéž. Obecně se ví, že zdravotní účinky jsou sice v podstatě nulové, stejně tak jako v případě nosorožčích klů, ale víra i hory přenáší, a tak co kdyby přinesla uzdravení. V případě těžby mamutoviny je to podobné jako v kterémkoli jiném odvětví nelegální těžby, ať už se jedná drahé kameny na Srí Lance, nebo jantar na severozápadní Ukrajině. Ti, kdo hledají a nadřou se nejvíce (pomineme-li že riskují život a vězení), mají na rozdíl od překupníků a finálních prodejců nejmenší zisk. Kel, který nálezce prodá za 40 000 dolarů, má na konci řetězce cenu kolem 1 000 000 dolarů. Slonovina/mamutovina se využívá nejen pro výrobu uměleckých předmětů, ale i jako „léčivo“. Fotograf Amos Chapple pracující pro Rádio Svobodná Evropa se vydal do Jakutska, aby zachytil způsoby těžby mamutoviny.

VIDEO: Ilegální těžba mamutoviny

Text: Topi Pigula

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom