15. července 2023 11:25

Kvůli vedru se zakazuje i kouření. Požáry už hrozí v celé republice

Vysoké nebezpečí požárů je kvůli horkému a suchému počasí na celém území Česka. Některé kraje už zakázaly kouření a rozdělávání ohně na rizikových místech, jako jsou lesy nebo parky.

Vysoké nebezpečí požárů je kvůli horkému a suchému počasí na celém území Česka. Meteorologové rozšířili výstrahu i na východ země, platí do odvolání. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Některé kraje už zakázaly kouření a rozdělávání ohně na rizikových místech, jako jsou lesy nebo parky.

Varování před požáry

Varování před požáry s vysokým stupněm nebezpečí dosud platilo pro západní část Česka, tedy v Karlovarském, Plzeňském, Ústeckém, Středočeském a Jihočeském kraji, v části Libereckého kraje a v Praze. Ve zbytku země bylo nebezpečí požárů nízké. Nyní meteorologové rozšířili výstrahu i na východ země. „Od soboty (15. července) se vzhledem k vysokým teplotám vzduchu a převážně suchému počasí stupeň nebezpečí vzniku požárů zvýší na vysoký v platnosti na celé území a do odvolání,“ uvedl ČHMÚ.

Zákazy otevřeného ohně v přírodě kvůli zvýšenému nebezpečí požárů vyhlásily v posledních dnech některé kraje. Úřady k tomu přistoupily například ve středních Čechách, v Praze a Jihomoravském, Karlovarském, Olomouckém, Královéhradecký a Ústeckém kraji.

Mohlo by vás zajímat: Rekordní oteplení planety má nastat ve velmi krátkém čase. Budou ho provázet dramatické jevy

Kvůli očekávaným tropickým teplotám platí v Česku také výstraha před vysokými teplotami. Ty mají vystoupat až na 35 stupňů Celsia, v Čechách místy může být ještě o dva stupně tepleji. Noc na neděli může být tropická, kdy teploty neklesnou pod 20 stupňů Celsia. Ve druhém víkendovém dni meteorologové očekávají teploty 27 až 31 stupňů Celsia, na jihovýchodě až 34 stupňů. Od západu mohou v neděli přijít přeháňky a bouřky.

Vedro trápí celou Evropu

Vlna veder pojmenovaná podle trojhlavého černého psa Kerbera, ve starořecké mytologii strážce podsvětí, dosud trápila hlavně jih Evropy. V Itálii, kde teploty vyšplhaly ke 48 °C, zemřel 44letý dělník, který zkolaboval při vyznačování přechodu pro chodce. Lékaři mu už nemohli pomoci.

Podle nové studie v roce 2022 zemřelo kvůli v horku v Evropě 64 672 lidí, z toho nejvíc – 18 010 – právě v Itálii. Na druhém místě smutné statistiky se umístily Španělsko (11 324 obětí) a Německo (8173 mrtvých). Odborníci se obávají, že letošní rok bude ještě tragičtější.

Zdroj: CNN Prima News / Český hydrometeorologický ústav / ČTK

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom