13. března 2017 06:00

Téměř milion semen střeží největší semenná banka na Špicberkách

Přísně střežená banka Svalbard Global Seed Vault obdržela téměř 50 tisíc nových vzorků, čímž se počet uskladněných semen zastavil jen těsně pod milionovou hranicí.

Jedná se o jednu z největších zásilek posilujících globální potravinovou bezpečnost v době, kdy se světové klima a geopolitika zdají být nejisté. Mezi dárci je zapsána více než desítka zemí, mezi nimiž nechybí Indie, Pákistán, Nizozemsko, USA, Mexiko, Velká Británie nebo Bosna a Hercegovina. Zásilka obsahuje vzorky osiva, které patří mezi jedny z nejdůležitějších potravinových zdrojů na světě. Jedná se o vzorky pšenice, ječmene, čočky, kultivované rýže, fazolí mungo, cizrny a více než 86 různých druhů bramborových odrůd. Semenné zásoby banka Svalbard Global Seed Vault postupem času výrazně navyšuje; zatímco během prvních měsíců své existence zaznamenala dodávky kolem jednoho sta tisíce semen, o několik roků později se číslo pohybovalo kolem půl milionu.

Semenné zásoby využila Sýrie, Maroko a Libanon

V současné době kapacita skladů hlásí skoro milion semen, mezi nimiž se nachází více než 4000 druhů plodin a jejich odrůd. Špicberská banka se osvědčila již v roce 2015, kdy Mezinárodní středisko pro zemědělský výzkum (ICARDA), které si klade za cíl zlepšení životních podmínek v chudých oblastech po celém světě, poprvé v historii sáhlo do bankovních rezerv. Zástupci střediska vzali několik druhů semen, které poslali do občanskou válkou zničené Sýrie. Duplicitní semena byla poslána také do Maroka a Libanonu, s jejichž pomocí mohlo středisko ICARDA pokračovat ve svém programu. „Prokázali jsme, že se můžeme na naše genové banky a jejich zabezpečené duplikáty spolehnout, a to i navzdory nepříznivým okolnostem, tudíž se můžeme dostat o krok blíž k světové potravinové bezpečnosti,“ chválil si spolupráci generální ředitel střediska ICARDA Aly Abousabaa.

Největší semenná banka Svalbard Global Seed Vault se nachází na norských Špicberkách, zhruba 1300 kilometrů severně od polárního kruhu, kde byla na jednom z tamních ostrovů v roce 2008 zbudována. Banku spravuje a provozuje norská vláda společně se severskou organizací NordGen a mezinárodní neziskovou organizací Crop Trust, které tak společně opečovávají největší sbírku zemědělských plodin na světě. Kromě úschovy se starají o dopravu a pečlivé vedení databází všech uložených vzorků.

Norské Špicberky nebyly vybrány úplnou náhodou. Svojí polohou totiž zastávají ideální místo pro dlouhodobé skladování daných plodin. Samotné umístění hory zvyšuje bezpečnost a zároveň poskytuje jedinečné izolační vlastnosti. Navíc je daná oblast geologicky stabilní. Počítá se i se zvyšující se mořskou hladinou, od které je banka vzdálena 130 metrů. Také arktický permafrost je využit na maximum. Na chladných ostrovech panují přirozeně chladné podmínky, které snižují závislost semen na mechanickém chlazení. Špicberky jsou také politicky stabilní oblastí, kde je jakákoliv vojenská aktivita od roku 1920 zakázána.

Nedobytná pevnost střežená ledními medvědy

Vzorky jsou do semenné banky dodávány ve velkých krabicích. Jakmile dorazí na nedaleké letiště, každý box je podroben přísnému rentgenovému skeneru, odkud pak pracovníci NordGenu zásilku doručí přímo do banky. Dostat se dovnitř není ale nic snadného. Ne nadarmo je Svalbard Global Seed Vault považována za jedno z nejbezpečnějších míst na světě. Vnitřní prostory jsou doslova prošpikovány kamerami a bezpečnostními senzory.

Každý nově příchozí musí nejprve projít pěti zamčenými dveřmi, které lze odemknout pomocí speciálního kódovaného klíče. Žádný klíč ovšem nedokáže otevřít všechny dveře. Případné nenechavce odradí i přítomnost ledních medvědů, jejichž počet převyšuje populaci žijících lidí na Špicberkách. Po schváleném přístupu pracovníci banky dodané boxy přepravují na jednoduchých ručních vozících přímo do hlavního trezoru banky. Ten se nachází 150 metrů od vstupního terminálu, hluboko ve skále. Nejdůležitější místnost celé banky je samozřejmě pod neustálým dohledem, kdy je nepřetržitě dohlíženo také na teplotu, vlhkost a další důležité ukazatele. Všechny systémy jsou napájeny elektrárnami z ostrova, přičemž v případě problémů má banka vlastní záložní 10 kW generátor.

Ani v případě mechanické poruchy generátoru není vše ztraceno – neprostupný skalní masiv zajistí, že vzorky osiva zůstanou ještě dlouhou dobu zmrazené. Neustálý chlad zde hraje prim, protože je u semen naprosto žádoucí zajistit nízkou metabolickou aktivitu, která všechna semena udrží v životaschopném stavu po velmi dlouhou dobu.

Semenná banka Svalbard Global Seed Vault je pro lidstvo nesmírně důležitá. Na světě sice existuje více než 1500 podobných míst, nicméně většina z nich je velmi zranitelná. Některým hrozí přírodní katastrofy a války, jiným zase nedostatek finanční podpory nebo špatná správa. Drobný problém, jako je nefunkční mrazák, může způsobit ztrátu odrůdy nebo i celé plodiny, kterou vědci přirovnávají k zániku dinosaurů. Na druhou stranu je samozřejmě smutné, že lidstvo musí semenné banky vůbec budovat.

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom