Špatně postavený most se nemilosrdně zřítil do moře. Ze záběrů jeho „tančení“ naskakuje husí kůže
Když 1. července 1940 projížděla první auta po nově otevřeném mostě přes Tacomskou úžinu jižně od amerického Seattlu, nikdo netušil, jak krátký život tento zázrak stavitelství čeká.
Ve své době třetí nejdelší visutý most s délkou 2121 metrů navrhnul ve 30. letech minulého století přední americký konstruktér visutých mostů Leon Solomon Moisseiff. V případě mostu Tacoma Narrows Bridge podrobil mnohokrát vyzkoušenou technologii zatěžkávací zkoušce a postavil zřejmě nejflexibilnější most své doby. Jenže právě jeho flexibilita se stala mostu osudnou.
Tančící most
Konstruktéři totiž nepočítali s působením aerodynamických sil v případě silného větru, který může v této oblasti poblíž pacifického pobřeží státu Washington udeřit. A k tomu došlo už 7. listopadu 1940, tedy čtyři měsíce po slavnostním otevření mostu. Most se působením větru rozhoupal natolik, že byl výškový rozdíl mezi chodníkem na jeho pravé a levé straně v jednu chvíli 9 metrů. Fascinující záběry můžete vidět na následujícím videu:
Z povrchu mostu nejprve začal odpadávat beton, poté se kolem 11. hodiny dopoledne uvolnil 200 metrů dlouhý úsek. Frekvence divokých pohybů konstrukci extrémně zatížila a most se po několika minutách zřítil.
Následné vyšetřování a zkoušky odhalily, že byl most citlivý na vibrace vyvolané větrem. Když se do něj z určitého směru opřel silný vítr, narostly frekvenční oscilace do takové míry, že byl kolaps nevyhnutelný. Shodou okolností při katastrofě nikdo nezahynul, jedinou obětí se stal pes ponechaný v autě na rozhoupaném mostě.
V roce 1950 byl na stejném místě otevřen nový stejně dlouhý most, který zde stojí dodnes. Pozůstatky původního mostu dosud leží na dně Pugetova zálivu, kde vytvořily největší umělý útes vytvořený člověkem.
ZDROJ: History