4. února 2022 06:39

Pád slavného Morandiho mostu pohřbil desítky lidí. Na příčině stále nepanuje shoda

Úterý 14. srpna 2018 bylo černým dnem v historii Itálie. Betonová konstrukce se během vteřin změnila v pohřebiště 43 osob a dalším stovkám vzala domov.

V úterý 14. srpna 2018 se obyvatelé města Janov na severozápadě Itálie probouzeli do silné letní bouře. Den se zdál být jako každý jiný. Přes dálniční Morandiho most, který byl tamní dominantou a vstupní bránou do Evropy a Středomoří, projížděly tisíce aut. Jen za pár hodin se však mělo stát něco nepředstavitelného. Tragédie, která navždy změnila tisíce životů.

Více než kilometr dlouhý a půl století starý Morandiho most, italsky Ponte Morandi, se zřítil k zemi a s ním se propadly i desítky nákladních a osobních aut. Celý svět v tu chvíli se zatajeným dechem sledoval hororové záběry, kdy se z janovské ikony během několika sekund stalo betonové pohřebiště, které s sebou navždy vzalo 43 lidských životů.

Jako domeček z karet

Kdo nese vinu za zhroucení mostu, není ani dodnes známé. Možným vysvětlením tragického kolapsu je koroze taženého závěsu, ke které mohlo dojít po degradaci betonové krycí vrstvy. Ke zřícení mohl také napomoci silný déšť a blesk, který měl zasáhnout jeden z pilířů mostu, jenž prasknul. Jakmile se jedna část konstrukce naruší, celá stavba z betonu a kovu se poté vymkne kontrole. V tomto případě se však zhroutil pouze 200metrový úsek mostu s jedním pilířem.

I přesto si tragédie vyžádala smrt desítek lidí. „Zničehonic jsem se ocitnul ve vzduchu i s celým mostem,“ vzpomíná na děsivý zážitek jeden z přeživších v dokumentu Katastrofa na spadnutí, který můžete vidět 5. února ve 13:45 na Prima ZOOM. „Instinktivně jsem pustil volant a dal ruce za hlavu. Myslel jsem, že umřu,“ dodává muž, který se 14. srpna 2018 podruhé narodil. Necelý rok po stavební katastrofě byly pozůstatky Morandiho mostu navždy strženy. Na jeho místě se nyní tyčí nová konstrukce, jež dostala jméno po patronovi Janova, svatém Jiří. Dodnes je pád Morandiho mostu považován za největší silniční a stavební katastrofu v novodobé historii země.

ZDROJ: New York Times

Tamara Fränzlová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom