11. listopadu 2019 06:00

15 impozantních mostů, u kterých vám dojde řeč. Znáte je všechny?

Některé z nich možná ani neznáte, jiné jsou rovnou symbolem celých států. Mosty patří už po staletí k ikonám architektury, umění a lidské civilizace. Přes které jste přešli vy?

Golden Gate Bridge, San Francisco, Kalifornie

První lidé mohli přes 2737 metrů dlouhý most ve stylu art deco přejít nebo přejet na druhou stranu průlivu Golden Gate na konci května 1937. Ve své době šlo o nejvyšší (věže dosahují výšky 227,4 m nad mořem) a nejdelší visutý most na světě a tyto rekordy si podržel až do 60. let minulého století. Oranžovou barvou je natřený kvůli viditelnosti – tato část pobřeží je místem častých mlh a lodě by mohly pilíře mostu přehlédnout.

Ponte Vecchio, Florencie, Itálie

Život na mostech se ve středověku neomezoval jen na „pouhý“ přesun z jednoho břehu na druhý. Na mostech se také žilo a čile obchodovalo. Příkladem je obytný most Ponte Vecchio na řece Arno v italské Florencii znovuvybudovaný po velké povodni v roce 1345. O 210 let později stavitelé vybudovali na mostě další patro s obchody a byty. Ponte Vecchio (tedy Starý most) byl v roce 1944 poškozen ustupujícími Němci a v roce 1966 málem zničen při povodni.

Vodní most v Magdeburgu, Německo

Bizarní, 918 metrů dlouhá mimoúrovňová vodní křižovatka přes Labe propojila v roce 2003 Středoevropský a Havelský kanál a podstatně zkrátila cestu lodní dopravě. Díky unikátnímu plavebnímu mostu má síť kanálů celkovou délku 1075 km.

Přístavní most v Sydney, Austrálie

Ramínko na šaty (coat hanger), jak mostu říkají Australané, patří určitě mezi nejkrásnější mosty světa. Celková délka mostu z roku 1932 je 1150 metrů a most spojuje nejužší místa přístavu Port Jackson. Jako natěrač na něm pracoval i Paul Hogan – herec, který ztvárnil Krokodýla Dundee. Ovšem to bylo ještě před jeho filmovou kariérou.

Viadukt Millau, řeka Tarn, jižní Francie

Nejvyšší most Evropy (a do roku 2012 i světa) byl dokončen v roce 2004 a najdete ho na dálnici A75 spojující Paříž s jihem Francie. Most se klene v délce 2460 metrů nad údolím řeky Tarn a za designem této úchvatné stavby stojí Norman Foster. Most tvoří sedm pilířů a byl postaven za pouhé tři roky mimo jiné díky unikátnímu postupu. Mostovka byla totiž postavena zvlášť a z obou stran na most opatrně nasunována.

Brooklynský most, New York, USA

Trvalo dlouhých 13 let, než se v roce 1883 podařilo vybudovat 1827 metrů dlouhý most spojující Manhattan s Brooklynem. Dnes ikonickou stavbu v novogotickém stylu stavěli dělníci pomocí kesonů spuštěných na dno řeky, 27 jich při tom zahynulo. Slavnou událostí v rané historii mostu je přechod stáda 21 slonů z nedalekého cirkusu, který měl dokázat, že stavba je dostatečně stabilní.

Most Akaši-Kaikjó, ostrov Honšú, Japonsko

Nejdelší visutý most světa spojuje města Kóbe a Awadži. Dálniční most s celkovou délkou 3911 metrů je vysoký 283 metrů a překonává průliv Akaši. Most z roku 1998 je zkonstruován tak, aby odolal větru o rychlosti 285 km/h a zemětřesení o síle 8,5 Richterovy stupnice.

Ponte di Rialto, Benátky, Itálie

Tento most z roku 1591 neuchvacuje svou délkou 48 metrů, rozhodně ale do našeho výčtu patří. Most klenoucí se přes Canale Grande stojí na místě původního dřevěného a ještě staršího pontonového mostu. Most byl po stranách osazen obchůdky a díky své výšce umožňoval plavbu lodím. S návrhem na design mostu přišel i Michelangelo, ale neuspěl. Most nakonec postavil Anonio da Ponte.

San Francisco–Oakland, San Francisco, Kalifornie

San Francisko se pyšní hned dvěma světově proslulými mosty. Vedle Golden Gate je tu ještě Bay Bridge mezi San Franciscem a Oaklandem. Most se stavěl v letech 2002–2013 a stál 6,4 miliardy dolarů. Cílem této monstrakce bylo nahradit východní část původního mostu z roku 1936, který byl málo odolný vůči zemětřesením.

Plovoucí most v Seattlu, USA

Nejdelším plovoucím mostem na světě je od roku 2016 4250 metrů dlouhý most přes jezero Washington v americkém Seattlu. Most je v úseku 2350 metrů plovoucí, vybudovaný na 77 betonových pontonech ukotvených pomocí 58 kotev. Ještě jedna pozoruhodnost – technici ho postavili za pouhých 30 dnů.

Pont Jacques Chaban-Delmas, Bordeaux, Francie

Unikátní technické řešení je součástí zdvihacího mostu přes řeku Garonnu ve francouzském Bordeaux. Střední část celkem 575 metrů dlouhého mostu zprovozněného v roce 2013 se vertikálně zvedá na čtyřech pylonech do výšky, aby umožnila zaoceánským lodím vplout do města.

Most Helix, Singapur

Svým designem připomíná tato 280 metrů dlouhá lávka pro pěší šroubovici DNA a od roku 2010 nabízí neopakovatelný pohled na Marina Bay v Singapuru. Design lávky je výsledkem spolupráce matematiků, přírodovědců a stavebních inženýrů.

Nanpu Bridge, Šanghaj, Čína

Sedmiproudá mostovka vedoucí přes řeku Chuang-pchu není v tomto případě tím hlavním, co při pohledu na šanghajský zavěšený most bere dech. Tím je jeho kruhová část, která s vlastní řekou nemá nic společného a tvoří spirálovitě se zvedající šest kilometrů dlouhý přístup k mostu. Díky ní má most celkovou délku 8343 metrů.

Tower Bridge, Londýn, Velká Británie

Londýnský Tower Bridge byl otevřen v roce 1894 a jde o vrcholné dílo viktoriánského inženýrství. Jeho zvedací část pohánějí čtyři obří tlakové písty, do nichž se vhání voda pomocí parních kotlů. Aby se most mohl kdykoliv zvednout, bylo nutné pod kotly topit 24 hodin denně. To skončilo až v 70. letech, kdy bylo zařízení modernizováno a doplněno o čtyři elektromotory.

Ruský most, Vladivostok, Rusko

Most dokončený v srpnu 2012 je s délkou 3100 metrů nejdelším zavěšeným mostem na světě a zároveň je druhým nejvyšším mostem světa (321 metrů). Spojuje Vladivostok s Ruským ostrovem, kde nově vznikla dálněvýchodní ekonomická zóna. Rusko za něj utratilo v přepočtu přes 20 miliard korun.

(mih)

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom