26. srpna 2020 16:00

Tři soutěsky: Největší přehrada na světě ohrožuje miliony lidí

Měl to být triumf čínského stavitelství, který přinese konec pravidelných záplav na řece Jang-c’-ťiang. Gigantická přehrada Tři soutěsky ale zvládne zadržet jen 9 % stoleté vody a navíc hrozí, že praskne.

Bylo to jako zlý sen. Pravidelné letní lijáky, které v Číně každoročně přicházejí v červnu, tentokrát ne a ne přestat. V polovině července už před vodou utíkalo 1,8 milionu lidí a záplavy dosáhly takového rozsahu, že úřady povolily odstřelení několika přehrad. Zraky všech se obrátily k té největší z nich – 660 kilometrů dlouhým Třem soutěskám na Jang-c’-ťiang.

Přes 180 metrů vysoká a téměř dva kilometry dlouhá hráz přehrady, která byla dokončena v roce 2006, prodělala zatěžkávací zkoušku. Hladina vody v přehradě se podle agentury Nová Čína vyšplhala 23. srpna 2020 až do výšky 167,65 metru, načež naštěstí začala klesat. Hráz vydržela, zabránit povodním pod přehradou, a dokonce i nad ní se však nepodařilo – Tři soutěsky fungují jako ochrana před záplavami, jen pokud se hladina vody před hrází zastaví pod hranicí 145 metrů.

Rezervní kapacita Tří soutěsek je 22 miliard m3 vody, při stoleté vodě ale může přehradou během dvou měsíců protéct až 224 miliard m3 vody, což je dvojnásobek objemu Mrtvého moře. Jak pro americkou CNN uvedl čínský geolog a dlouholetý kritik budování gigantické přehrady Fan Siao, jsou tak Tři soutěsky schopné zvládnout pouhých 9 % stoleté povodně.

Projekt století

Přehrada sice slouží i k výrobě elektrické energie a maximální výkon zdejší vodní elektrárny je úctyhodných 22 500 MW, hlavním důvodem jejího zbudování ale byla ochrana rozlehlých oblastí provincie Chu-pej, kudy Jang-c’-ťiang, známá také jako Dlouhá řeka, na svém středním toku protéká.

I když záměr vybudovat na Jang-c’-ťiang obří přehradu vznikl už ve 20. letech minulého století, začalo se stavět až v roce 1995. Postupné napouštění Tří soutěsek vodou pak způsobilo zaplavení více než 3 000 měst a vesnic, ze kterých muselo být přesídleno přes 1,3 milionu obyvatel.

Jak dlouho hráz vydrží?

Přestože měla být hráz přehrady výkladní skříní čínského stavitelství, visí nad její odolností velký otazník. V červenci 2019 zveřejnil americký list The Epoch Times satelitní snímky hráze, která se na nich podivně vlnila. Čínský inženýr Wang Wej-luo to podle listu vysvětluje tím, že jsou sice jednotlivé betonové segmenty hráze propojené mezi sebou, nejsou však ukotvené v podloží.

Podle Wanga se hráz přehrady pohybuje už od jejího dokončení a v budoucnu praskne. Toho se ostatně obávali lidé v okolí Tří soutěsek i při letošních povodních, které už ovlivnily život téměř 55 milionů lidí a způsobily škody za 20,5 miliardy dolarů.

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom