27. října 2023 20:50

Prezident Pavel vyznamená 60 osobností. O koho by mělo jít? Pozvání na Hrad dostala i Zdena Mašínová

Prezident Petr Pavel v sobotu 28. října udělí státní vyznamenání více než 60 osobnostem, nominací bylo přes 400. Loni při svém posledním slavnostním předávání vyznamenání bývalý prezident Miloš Zeman ocenil 78 mužů a žen, v letech předtím byl počet vyznamenaných zhruba kolem čtyřicítky.

Do slavnostního ceremoniálu Hrad nechce zveřejnit jména oceněných. Například čestný předseda TOP 09 a bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg už ale řekl deníku Právo, že by měl obdržet nejvyšší vyznamenání – Řád Bílého lva. Podle informací Lidových novin by dalšími oceněnými mohli být zpěvák a kytarista Vladimír Mišík, romská zpěvačka Ida Kelarová nebo bývalý politik a právník Petr Pithart.

Přečtěte si také: Státní vyznamenání České republiky - rychlý a jasný přehled

Kdo přijde na Hrad?

Pozvánku na Pražský hrad dostala už v květnu 2023 osobně od prezidenta Petra Pavla Zdena Mašínová mladší. Od předchozích prezidentů přitom přijmout vyznamenání odmítala. Svůj souhlas podmiňovala tím, že by zároveň s ní měli být vyznamenáni i její bratři Ctirad a Josef Mašínové. Jejich činnost v protistátní skupině Mašínů a následný útěk do Západního Berlína v roce 1953 zpracoval nový český film Bratři.

Ceremoniál předávání státních vyznamenání při příležitosti svátku 28. října bude podle hradní kancléřky Jany Vohralíkové odpovídat dosavadním zvyklostem, nejsou v plánu žádné zásadní změny programu. Očekává se účast 700 hostů ve Vladislavském sále, dalších 2000 ve Španělském sále. „Snažíme se navázat na minulost a netroufli jsme si dělat žádné změny. Ani jsme nechtěli, protože ceremoniál není o tom, abychom nějakým způsobem vzbudili údiv, ale abychom oslovili ty, kteří vyznamenání dostanou,“ řekla vedoucí prezidentské kanceláře Jana Vohralíková.

Mezi hosty budou kromě oceněných a jejich doprovodu zástupci vlády, vedení obou parlamentních komor a tamních výborů a klubů, rektoři, diplomatický sbor či představitelé církví. U některých hostů vzhledem k omezené kapacitě nebylo možné je přímo do Vladislavského sálu pozvat i s doprovodem. „Není ale úplně pravda, že doprovod nemohl přijít. Mohli přijít současně a doprovod by se na ceremoniál díval ve Španělském sále na obrazovkách,“ uvedla Vohralíková.

Exprezident Zeman má jiný program

Bývalý prezident Zeman dříve řekl CNN Prima News, že se slavnostního předávání nezúčastní, navštíví dvě jiné akce, které podle něj souvisí s 28. říjnem. „Je to škoda v každém případě, protože je to bývalá hlava státu a bývalé hlavy států na takovýchto ceremoniálech, myslím, by měly být,“ reagovala na tuto informaci Vohralíková. Zemanův předchůdce Václav Klaus do Vladislavského sálu stejně jako v předchozích letech dorazí. Jiné omluvenky přišly podle Vohralíkové spíše z důvodu virových onemocnění.

Mohlo by vás zajímat: Zeman nedorazí na předávání státních vyznamenání, má jiné plány. Klaus na Hrad přijde

V sobotu bude po celý den uzavřen Starý královský palác, expozice Příběh Pražského hradu a Královská zahrada včetně výstavy Jiřího Štourače. Od 15:00 pak bude pro veřejnost uzavřen celý areál Pražského hradu, poslední vstup do objektů bude možný ve 14:30.

Zdroj: ČTK, CNN Prima News

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom