23. července 2021 00:15

Proč existují muži? Vědci vysvětlili, k čemu je ve skutečnosti sex

Důvodem pro existenci mužů není jejich intelektuální nepostradatelnost ani jejich oduševnělost, jak by si rádi mysleli. Biologové věří, že znají odpověď, proč jsou samci pro existenci zvířat i lidí nepostradatelní.

Výzkumníci z University of Stirling uvedli, že populace vzniklé prostřednictvím pohlavního rozmnožování jsou více než dvakrát odolnější vůči infekčním nemocem, než když jsou vytvořené klonováním. Klonování neboli bezpohlavní rozmnožování je v přírodě velmi rozšířeným druhem rozmnožování, ale nejčastěji jen u jednodušších organismů.

Muži tedy vděčí za svou existenci tomu, že poskytují svým potomkům rezistenci vůči infekcím. „Infekce přenášené parazity by mohly vysvětlovat, proč samci, a tedy i muži mohou existovat i nadále,“ vysvětlil dr. Stuart Auld z University of Stirling, který se na této studii podílel.

Genová i genetická směs

Míchání z genů, které vzniká díky pohlavnímu rozmnožování, umožňuje populacím vyvíjet se a přizpůsobit hrozbám, jako jsou rychle se vyvíjející škůdci, mnohem rychleji než ty, vytvořené pomocí klonování. Rozmnožování, které zahrnuje pouze geny matky, není zdaleka tak rychlé ani schopné reagovat na infekce tak účinně.

To znamená, že genetické mutace, které činí člověka silnějším a zajišťují tedy darwinovské „přežití nejschopnějších“, budou předány na další generace zdaleka nejrychleji právě přes sex. „Mutace mohou objevit kdykoliv a kdekoliv, jde o hlavní zdroj veškerého biologického kolísání na Zemi. Sex je umožňuje kombinovat, rozděluje je a současně zesiluje jejich přežití schopné varianty,“ popsal dr. Auld. Populace, které se množí klonováním, jsou složené pouze ze samic a nepotřebují tedy sex pro rozmnožování.

Jaké jsou výhody sexu?

Dr. Auld začal s výzkumem výhod pohlavního rozmnožování před nepohlavním poté, co narazil na nevysvětlitelný problém: sexuální způsob vyžaduje mnohem více energie než prosté klonování, přitom na první pohled (a mnoho dalších pohledů) vlastně nepřináší žádné velké výhody. Všechny ty obrovské investice do obřích pavích ocasů, jeleních parohů nebo mužské touhy po drahých hodinkách musí mít nějaké logické vysvětlení, příroda energií nemrhá.

Auldův tým studoval několik druhů hmyzu, které se množí jak pohlavní, tak nepohlavní cestou. Prokázalo se, že potomstvo narozené klonálně je mnohem náchylnější k nemocem – zejména těm novějším. Zato potomstvo počaté sexuálně jim odolávalo bez problémů a rychle se přizpůsobovalo změnám.

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom