16. července 2022 06:00
Adam Vala

Britskému vojákovi se při seskoku ze 4,5 kilometru neotevřel padák. Přesto dokázal přežít

Hororové chvíle při vojenském cvičení v USA měly dobrý konec. Proč nepřišel voják k žádné újmě?

Příslušník britské SAS přežil zdánlivě nemožné. Při seskoku z 15 000 stop, tedy v přepočtu více než 4,5 kilometru, mu selhal hlavní padák a záložní se již nestihl plně rozvinout. I tak ale dokázal pád zbrzdit natolik, aby voják nepřišel k žádné větší újmě a dle informací Ministerstva vnitra se z incidentu plně zotaví. Zanechal však po sobě groteskní díru ve střeše jednoho z domů v městečku Via Cielo a šok v řadách tamějších obyvatel.

Rutinní cvičení HALO seskoku

Pro britské vojáky sídlící na základně Camp Roberts to měla být rutinní část probíhajícího cvičení. Na pořadu dne byla technika seskoku HALO, v rámci které provedou vojáci výsadek ve velké výšce, ovšem padák otevírají až na hranici jednoho kilometru před dopadem. Jde o velmi efektivní způsob, jak se co nejrychleji dostat do zóny seskoku a vyhnout se případnému odhalení ze strany nepřítele, HALO ovšem poskytuje jen minimální prostor pro chybu a selhání hlavního padáku může být proto fatální.

I proto nacvičují HALO jen příslušníci speciálních jednotek, jako je zmiňovaná SAS či SBS, a parašutisté jsou plně obeznámení s riziky, které s sebou technika přináší. Ostatně, na selhání hlavního padáku jsou trénováni, i když se reakční doba na jakýkoliv zásah počítá na sekundy. Vezmeme-li v potaz, že voják padá rychlostí kolem 200 kilometrů za hodinu a otevírá padák v 950 metrech, trvalo by bez jakéhokoliv brždění necelých 20 sekund, než by dopadl na zem. I neúspěšná aktivace hlavního padáku ale může pád zpomalit, stejně jako snaha o použití padáku záložního, i tak ale mohla být vojákova rychlost stále poměrně vysoká a pád na rovnou zem by pravděpodobně nepřežil.

Za přežitím stálo několik faktorů

Při vší smůle však měl štěstí, že mířil na střechu bungalovu ve zmiňovaném městečku a jeho pád zbrzdily střešní tašky a dřevěná konstrukce pod nimi. S velkou pravděpodobností mu pomohl i samotný padák, který zůstal na střeše a popruhy nedovolily vojákovi padat dál.

Důležité také bylo, že se v domě v té chvíli nikdo nenacházel, takže nemohlo dojít ani na další zranění a voják zůstal značně otřesen sedět v kuchyni. Tam jej našla obyvatelka jednoho ze sousedních domů, která přivolala pomoc a voják byl transportován do nemocnice.

Jak uvedli příslušníci policejního oddělení z města Atascadero, voják byl při vědomí a stěžoval si na bolest. Neměl však žádná viditelná zranění, což následně potvrdila i nemocnice, kam byl parašutista převezen. Majitelka zasaženého domu pak novinářům řekla, že vznikla jen malá škoda a vyjádřila radost nad tím, že voják netrefil žádnou výbavu, poličky, kuchyňskou linku ani elektrické spotřebiče.

Adam Vala

Populární filmy na Prima Zoom