Máte pravidelné noční můry? Obrovský výzkum srovnal jejich škodlivost s kouřením a přejídáním
Snáře a pověry o tom, jak noční můry přinášejí smůlu, možná neřešíte – pokud se vám ale zlé sny zdají často, měli byste zpozornět. Odborníci totiž právě zjistili, že na nás zanechávají dost podstatné a velmi nežádoucí následky.
Časté noční můry jsou extrémně nepříjemnou součástí života, ať už se zdají dospělým, anebo dětem. Nová studie britských vědců navíc ukazuje, že nejsou jen nepříjemné, ale také dokážou poznamenat naše zdraví. Lidé, kteří je zažívají každý týden, mají podle výzkumu více než trojnásobné riziko předčasné smrti, tj. smrti před 70. rokem života. A zrychlené biologické stárnutí odborníci objevili dokonce i u dětí, kterým se zlé sny často zdají.
Čtěte také: Test krve zjistí, jestli do 10 let zemřete. Úspěšnost je 83 %
To, co vědce zarazilo nejvíc, je ale fakt, že riziko jak rychlejšího biologického stárnutí, tak předčasné smrti, je u lidí trpících nočními můrami dokonce vyšší než u dalších známých „zabijáků“: u kouření, obezity a špatné životosprávy.
Dlouhodobá studie na desítkách tisíc lidí
Výzkum vedli odborníci z britského Institutu pro výzkum demence a Imperial College London. Zanalyzovali v něm data více než 180 tisíc dospělých ve věku 26 až 86 let, a také 2,5 tisíce dětí od 8 do 10. Všechna data pocházela z celkem šesti různých dlouhodobých studií zaměřených na komplexní aspekty lidského zdraví.
Všichni účastníci na počátku výzkumu hlásili četnost svých nočních můr a jejich zdravotní stav odborníci sledovali po dobu 19 let. Vědci u dětí měřili délku telomer, tedy ochranných zakončení DNA, která slouží jako ukazatel buněčného stárnutí. U dospělých navíc využili epigenetické hodiny, tedy pokročilou metodu, která sleduje chemické změny v DNA a umožňuje přesněji určit biologický věk.
Mohlo by vás zajímat: Zabíjíte ve spánku jiné lidi? Psychologové vysvětlili, co to přesně znamená
Výsledky jasně prokazují, že i lidé, kteří noční můry zažívají jen jednou za měsíc, stárnou rychleji než ti, kteří spí bez rušivých snů; otázkou ale zůstává, proč. Jak je možné, že právě noční můry tak výrazně zasahují do fyzického zdraví? Podle autora studie, lékaře a neurovědce Abidemiho Otaikua, se dá předpokládat, že odpověď přímo souvisí s průběhem těchto snů.
Mozek během snění nerozlišuje mezi realitou a fikcí. Tělo proto reaguje na noční můru jako na skutečné ohrožení, tedy prudkým nárůstem stresových hormonů, tepové frekvence a také velkým výdejem energie. Pokud se sny opakují, je to totéž jako zažívat chronický stres. A ten, jak výzkumy už v minulosti jasně prokázaly, brání regeneraci a urychluje biologické opotřebení těla.
Dalším problémem je kvalita spánku, která s rychlostí stárnutí úzce souvisí a zhoršuje se, když jedinci nočními můrami trpí. Lidé, kteří často zažívají děsivé sny, mají obvykle narušený spánkový cyklus, a tělo tak nedostává dostatek času na regeneraci.
Pomoct můžou i malé změny
A aby toho nebylo málo, v některých případech je možné i zaměnit příčinu a důsledek. Jinými slovy, špatný spánek způsobený zlými sny může sice vést k fyzickým obtížím, ale stejně tak platí, že některá zdravotní onemocnění naopak zvyšují pravděpodobnost, že se budou objevovat noční můry.
Zkoumat právě tento fenomén a do jaké míry jsou noční můry skutečně přehlíženým rizikovým faktorem, se teď vědci chystají. Pokud vliv zlých snů potvrdí i další výzkumy, mohla by se jejich prevence stát levným a účinným způsobem, jak omezit civilizační choroby a další problémy. Řešením by totiž u některých mohla být jen malá změna večerních návyků a vynechání hororů.
Zdroj: Medscape, The Times, Philly Voice.
Video, které jste mohli minout: Budeme pracovat jen čtyři dny v týdnu? Češi by změnu uvítali, ekonomové kroutí hlavou.